Poltorak: Ukrayna, Kerç Boğazı’ndaki hakkından vazgeçmeyecek

0
1279

Savunma Bakanı Stepan Poltorak, katıldığı televizyon programında Rusya’nın Kerç boğazında yaşattığı gerginlikle alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu ve olayda asıl amaçlananların neler olduğunu açıkladı.

112 Ukrayna televizyon kanalının yayınında konuşan Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, “ Rusya’nın, Kerç Boğazı’nda provokasyon organize ederken kendine edindiği görevlerden biri de ateşe ateşle karşılık vermemiz için bizi kışkırtmak ve hemen ardında da bu fırsatı Ukrayna’ya karşı saldırgan politikalarını açık bir şekilde yürütebilmek için araç olarak kullanmaktı. Rusya’nın bir diğer amacı ise, Kerç Boğazı’ndan Azak Denizi’ne ulaşım sağlama konusunda bizi pes ettirmekti ve böylece onlar[Ruslar] Azak Denizi’ni kendilerine bağlayabileceklerdi. Elbette böyle bir adımı asla kabul etmeyeceğiz. Topraklarımızı asla bırakmayacağız.” dedi.

Bakan, Ukrayna’nın, Deniz hukukuyla ve uluslararası anlaşmalarla ortaya konmuş olan uluslararası yükümlülüklerin tümüne uygun bir şekilde Kerç Boğazı’ndan geçmek için sahip olduğu yasal haklarından asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha vurguladı.

Kerç boğazında yaşanan gerginlik

25 Kasım 2018’de Rus sınır gemileri, Odesa limanından Mariupol limanına hareket eden üç Ukrayna gemisine Kerç Boğazı’ndaki tarafsız sularda ateş etti ve gemilere el koydu. Gemilerde bulunana 24 Ukraynalı denizci ise tutuklandı.

Olayın hemen ardından ise, Ukrayna Savunma Bakanlığı ordunun tam teyakkuza geçirildiği açıklamasını yaptı ve Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) de teyakkuza geçirildi.