Ukraynalı kadını konu alan Türk tiyatro oyunu Kyiv’de sahnelendi

0
2746

İlk kez Bakırköy Belediye Tiyatrosu (BBT) tarafından sahnelenen Zehra İpşiroğlu’nun yazdığı, Ayla Algan’ın yönettiği göç ve kimlik meselesi ekseninde, kadın sorununa değinen oyun ‘Lena, Leyla ve Ötekiler’ Ukrayna’ya geldi.

Oyun sonrası

Türk tiyatro oyunu ‘Lena – Leyla ve Ötekiler’, 4 – 9 Ekim tarihleri arasında Kyiv’de düzenlenen ‘15. MARIA – Kadın Monodram Tiyatro Festivali’ kapsamında sahnelenmiş olup, 5 Ekim’de seyircileri ile buluştu.

Tiyatro oyunu, İvan Franko Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu’nda sahne aldı. Zehra Ipşiroğlu’nun yazdığı, Ayla Algan’ın yönettiği, Cihan Bıkmaz’ın oynadığı tek kişilik oyun, özgürlüğü kısıtlanan bir kadının kimlik arayışını anlatıyor.

Oyunda, Ukraynalı ve eğitim almış, -sosyolog- bir genç kız olan Lena âşık olduğu Türk işçisi Mustafa’nın peşinden İstanbul’a geliyor. Geldiği yeni çevre oldukça kapalı zihniyete sahip, muhafazakâr bir varoş mahalledir ve yeni yaşamında Mustafa’nın yanı sıra itaat etmek zorunda olduğu kayınvalidesi ve kayınpederi de vardır.

Oyuncu Cihan Bıkmaz

Sahnede Lena’nın Leyla’ya dönüşme sürecinde yaşadıklarını, kimlik bunalımlarını, Leyna olarak yeni bir kimlik üretme sürecini giderek şizofrenik bir yapıyla kendini hastane odasında bulup  Lena, Leyla ve Leyna ile olan hesaplaşması izleniyor.

Bu hesaplaşma sürecinde göç, kimlik çatışmaları, din ve kültür farklılıklarının yanı sıra ataerkil yapının dayattığı toplumsal cinsiyet rolleri içinde kadının yaşadığı baskının giderek daha çok hissedildiği sıkışmışlık duygusu sahneleniyor.