ABD Senatosu’ndan “1932- 1933 Holodomor” kararı

0
1730

Ukrayna Diasporası Temsilciler Meclisi, Holodomor konusunda önergenin kabul edilmesi için çağrıda bulundu.

Ukrayna Dünya Kongresi Başkanı Eugene Czolij, ABD Senatosu tarafından Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında gerçekleştirilen Holodomor’u Ukrayna halkına karşı işlenmiş bir soykırım olarak tanıyan kararın kabulü üzerine açıklamalarda bulundu.

Eugene Czolij: “Ukrayna Dünya Kongresi olarak bu tarihi karar için Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’na minnettarız. Holodomor’un tanınmasındaki bu dönüm noktasında Amerika’da bulunan ve Amerika’nın Ukrayna Kongre Komitesi tarafından yönetilen Ukrayna diasporasını da ayrıca tebrik ediyoruz ve Holodomor kurbanlarının onuru için ABD Temsilciler Meclisine de benzer bir tanımı benimsemesi için çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz hafta ABD Senatosu, “Ukraynalılara karşı soykırım” konusunda Ukrayna Kıtlığı ile ilgili ABD Komisyonunun 22 Nisan 1988 tarihli kararlarını teyit eden bir önergeyi kabul etti. Ayrıca Karar, Sovyet hükümetinin Ukrayna halkına karşı kendi kaderini tayin hakkı, ifade özgürlüğü ve insan hakları konusundaki sistematik ihlallerini kınadı.

Bu belge aynı zamanda kurbanlar, kıtlıktan sağ kurtulanlar ve onların aileleri için önemli bir anlam ifade ediyor ve ayrıca bu insani trajedinin dünyadaki bilinirliğinin genişletilmesi için Holodomor konusundaki bilgilerin yayılmasını da teşvik ediyor.

Çeviri: Ataberk Üret