Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, QHA’nın canlı yayın konuğu oldu

0
2348

Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) bu haftaki canlı yayın konuğu Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska oldu.

16 Kasım Cuma akşamı Kırım Haber Ajansı’nın canlı yayınına konuk olan Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, 2017 yılında çalışmalarına başlayan Ankara Ukrayna  Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgiler vererek, Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşlarının ve farklı şehirlerde bulunan Ukrayna Derneklerinin çalışmalarına değindi.

Açıklamalarına Türkiye’de 35 bin Ukrayna vatandaşının yaşadığı bilgisini paylaşarak başlayan Biletska; “Türkiye’nin farklı şehirlerinde resmi olarak faaliyet gösteren 12 Ukrayna derneği var, Ankara Ukrayna Derneği bunlardan birtanesi, Ukrayna dernekleri olarak hedefimiz Türk toplumuna, Ukrayna halkını tanıtarak, Ukrayna kültürünü en iyi şekilde anlatmak, iyi giden ilişkilerimizi daha da güçlendirmek adına katkılar yapmaktır, bu hedefimizi gerçekleştirmek için çok çalışarak başarılı çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Ankara Ukrayna Derneği’nin Cumartesi Okulu, Ukraynaca dil çalışmaları eğitim projeleri’nin yanında Ukrayna İzci Kulübü (Plast) aktiviteleri, vokal çalışmaları ve halk oyunları dersleri gibi kültürel etkinliklerine değinen Biletska, derneğin hayata geçireceği farklı etkinlikler olduğunun da altını çizdi.

Berkay Bigeç’in, Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş sorusuna, üzüntülerini dile getirerek başlayan Yuliya Biletska, “Rusya’ya karşı vermiş olduğumuz mücadelede birçok askerimizi kaybediyoruz, bu durum Ukrayna halkını derinden etkiliyor. Umarım bu olumsuz durum en kısa zamanda son bulur.” açıklamalarında bulundu.

4 Kasım 2018 tarihinde, Antalya’daki Ukrayna Konsolosluğu’nun açılışını gerçekleştiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Kültür Dernekleri’nin Başkanlarıyla yapmış olduğu toplantıda Ankara Ukrayna Derneğinin hayata geçirdiği çalışmalardan memnuniyetini dile getirerek, Dernek Başkanı Yuliya Biletska’ya ödül takdim etmişti.