Ukrayna’da  yabancı öğrencilere resmi danışmanlık merkezi

0
2306

Ukrayna Devlet Uluslararası Eğitim Merkezi, Ukrayna’da eğitim almak isteyen yabancı vatandaşlara yardım etmek amacıyla kuruldu.

Ukrayna’da okuma istekleri olan ve üniversiteye girme prosedürü, vize alma işlemleri, Ukrayna eğitim sistemi hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlarınız, akrabalarınız veya tanıdıklarınız varsa bütün gerekli bilgileri studyinukraine.gov.ua web sitesinde bulabilirler.

Uluslararası Eğitim Merkezi – yabancıların Ukrayna’da eğitim almaları için en önemli ve resmi bilgi kaynağı olan bir devlet işletmesidir. Web sitesinden farklı dillerde (Ukraynaca, Rusça ve İngilizce) bilgiye ulaşmak mümkün. Ukrayna’da eğitim bilgileri ve kayıt işlemlerinin yanı sıra birçok tavsiyede bulunuyor.  Bunun dışında öğrenci adayları yukarıda geçen web sitesine girerek Ukrayna’nın herhangi bir yüksek öğretim kurumuna online başvurularını yapabilirler.

Danışmanlık merkezinin verdiği hizmetler arasında:

– Öğrenci adaylarının belgelerinin kontrol edilmesi

– Üniversite ve öğrenim programının seçilmesi

– Yüksek öğretim kurumuna kayıt işlemleri için yardım

– Üniversiteden davet mektubunun alınmasına yardım edilmesi

– Yurtdışında bulunan diplomatik kurumlarda vize alma desteği

– Havalimanında karşılanma vs.

Ukrayna «Devlet Uluslararası Eğitim merkezi»  devlet işletmesi 2003 yılında  Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından kuruldu. Kuruluşunun amacı – Ukrayna üniversitelerinde okumak isteyen yabancılara danışmanlık hizmetleri vermesidir.  

Merkez, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığının resmi temsilcisi olarak aşağıdaki kurumlarla iş birliği halindedir:

       Ukrayna’nın yüksek öğretim kurumları

       Ukrayna resmi hükümet organları

       Yurt dışındaki Ukrayna diplomatik kurumları

       Ukrayna Büyükelçilikleri