Poroşenko’dan Piskopos Filaret’e teşekkür mesajı

0
1817

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’da Ortodoks Kilisesinin kurulmasındaki çabalarından ve fedakarlığından dolayı Piskopos Filaret’e teşekkür etti.

Petro Poroşenko, Piskopos Filaret’e bağımsız kilise konusundaki teşekkürlerini salı günü Ternopil bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında dile getirdi.

Poroşenko, “Bu [Otosefal], Piskopos Filaret hazretlerinin sayesinde mümkün oldu. Filaret Hazretlerinin bizlere gösterdiği gibi, kilisenin ve devletin davasında kişisel hevesleri bir kenara koyarken fedakarlığın daha canlı bir örneğini başka nerede bulabilirsiniz?” dedi.

Cumhurbaşkanı, Piskopos Filaret’in fedakarlığı, çabaları ve duaları olmadan otosefalin, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne verilmeyeceğini dile getirdi.

Ayrıca Poroşenko, yeni bir kilise kurulmasındaki katkılarından dolayı Rahiplerin, Laikatların, Ukrayna Yüksek Şurasının ve tüm Ukraynalıların yanı sıra Piskopos Makariy’e ve Otosefal sağlama talebi ile Ekümenik Patriğine yollanan bildiriyi imzalayan Ukrayna’daki tüm Ortodoks kiliselerinin liderlerine duyduğu minnettarlığı dile getirdi.

Son Süreç: Tomos’un Alınması

Ukrayna’nın yerel Ortodoks Kilisesi’nin birleşmesi konseyi 15 Aralık’ta Kiev’deki Saint Sophia Katedrali’nde gerçekleşti. Din adamları, Ukrayna’nın yeni Ortodoks Kilisesi’nin başı olarak Metropolitan Epifaniy’i seçti. Epifaniy 6 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan ortak bir ayin sonrasında otosefalin bir tomos’unu (kararname) teslim alacak ve Ukrayna kilisesinin bağımsızlığı tamamlanmış olacak.