Ukrayna Derneği’nden Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’yı İşgali Hk. Basın Açıklaması, 5 Mart 2022

0
2250

Ukrayna Derneği’nden

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’yı İşgali Hk. Basın Açıklaması

5 Mart 2022

Sevgili Türk halkı, dostlarımız, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.

Bugün Rusya’nın bize açtığı savaşın onuncu günü.

Rusya tarih dolu, kültür dolu şehirlerimizi bombalayıp yok etmeye çalışıyor. Ama bu insan hayatı kadar önemli değil. Biz şehirleri yeniden inşa edeceğiz. Önemli olan, kana susamış bu savaş makinesinin sivil halkı hedef almasıdır. Katil Putin insan hayatını hiçe sayıyor.

Sadece bu 10 gün içerisinde yüzlerce kişi Rusya’nın saldırılarında hayatını kaybetti. Onların arasında onlarca çocuk da var. Onların arasında anne-babalar da var. Geride yüzlerce öksüz-yetim çocuk bırakarak bu hayattan gittiler. Bu Ukrayna halkına karşı açık bir soykırımdır ve Rusya cezalandırılmalıdır. Putin ve kurmayları Lahey’de yargılanmalıdır.

Ancak Rusya sadece Ukrayna’yı ve onun masum halkını hedef almıyor. Putin hem nükleer silahlarla tüm dünyayı tehdit ediyor hem de Ukrayna’nın nükleer santrallerine saldırarak tüm dünyayı tehlikeye atıyor. Bu tehlikeyi ancak bütün ülkeler bir araya gelerek durdurabiliriz. Dünyanın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara ek olarak herkes bireysel olarak Rusya’ya karşı yaptırım uygulayabilir.

Rus şirketlerle işbirliği yapmayın, bu kanlı rejime destek olmayın.

Rus medyasını takip etmeyin.

Rus internet servislerini kullanmayın.

Rus mallarını satın almayın. Unutmayın ki ödediğiniz her lira, masum Kırım Tatarlarını ve Ukraynalıları öldürmekte kullanılan silahlara gidecek.

İnsani yardım toplamaya başladığımız ilk günden itibaren Türk halkından çok büyük destek gördük. Türk halkının Ukrayna halkının yanında olduğunu, acımızı hissettiğini gördük. Bu bizim için çok değerli, bunun için minnettarız.

Rusya bizi kolay lokma sandı, ama biz direniyoruz ve direnmeye, ülkemizi, ulusumuzu, kültürümüzü, geleceğimizi savunmaya devam edeceğiz.

Yaşasın Ukrayna! Слава Україні!

5 Mart, 2022. Ulus Meydanı, Ankara