Ukrayna’da üniversiteler ne zaman açılacak?

Yeni Eğitim Öğretim Yılında Ukrayna üniversiteleri eğitim sürecine ne zaman ve hangi şartlarla başlayacağına kendileri karar verecek.
0
5033

Yeni Eğitim Öğretim Yılında Ukrayna üniversiteleri eğitim sürecine ne zaman ve hangi şartlarla başlayacağına kendileri karar verecek. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının başlangıcı konusunda tarih aralıklarını bildirdi.

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıhal ve ilgili bakanlar yeni eğitimin yılının hazırlıkları konusunda görüşmelerde bulundular.

Başbakan Şmıhal yapılan görüşmelerde, Ukrayna üniversitelerinin yüksek öğrenim yasasına göre eğitim süreçlerini ve programlarını bağımsız olarak belirleme hakkında sahip olduğunu bildirdi.

Şmıhal konu hakkında yaptığı açıklamada:

“Ukrayna’da 1.2 milyon öğrenci var ve onlar için eğitim sürecinin güvenli bir ortamda gerçekleşmesi önemli. Öğrencilerin uzaktan eğitim görüp görmeyecekleri veya üniversiteye gidip gitmeyecekleri kararı her bölgedeki epidemiyolojik durum dikkate alınarak verilmelidir. Tabii ki tüm kararlar çocuklarımızın güvenliği esas alınarak verilmeli.” dedi.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, yükseköğretim kurumlarının 22 Temmuz 22641 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belirlenen karantina kısıtlamalarını dikkate alarak 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının başlangıcını planlamayı tavsiye etmektedir.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının aşağıdaki programa göre başlamasını tavsiye ediyor:

Bu yıl yeni kayıt yaptıran 1. sınıf lisans öğrencilerinin 1- 15 Eylül tarihleri arasında;

Lisans eğitimine devam eden 2,3 ve 4. Sınıf öğrencilerinin 1 Eylül tarihi itibariyle;

Bu yıl yüksek lisans eğitimine başlayacak olan öğrencilerin ise 11- 15 Eylül arasında.