Ukrayna’nın 28. Bağımsızlık Günü için Ankara’da resepsiyon düzenlendi

0
1551

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın ev sahipliğinde Ukrayna’nın Bağımsızlığının 28. yıl dönümü resepsiyonu verildi. Resepsiyona yerli ve yabancı misyon şefleri, askeri ataşeler, bürokrasi temsilcileri, akademisyenler, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, tarafından verilen resepsiyon Sheraton Ankara Hotel’de düzenlendi.

Ukrayna’nın Bağımsızlığın’nın 28.yıldönümü kutlamaları, Şef Natalia Ponamarchuk’un yönetimindeki Ukrayna Filarmoni Orkestrası’nın klasik müzik dinletisiyle başladı. Dinletinin ardından; ArpAnatolia’nın performansı ve B&B Project’in, büyüleyici Bandura ve akordeon melodileriyle misafirlere müzik şöleni yaşatıldı.

Programda konuşan ev sahibi Büyükelçi Sybiha da Ukrayna’nın 28 yaşına geldiğinde Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu kanıtladığını söyledi. “Ukrayna olmadan Avrupa projesinin asla tam bir proje olamayacağına inanıyoruz.” diyen Sybiha, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme konusunda hala zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Sybiha, “Neredeyse her gün askerlerimiz şehit düşüyor. Ancak Ukrayna ve liderleri barışı mümkün kılmak için ellerinden geleni yapıyor. En yakın zamanda kazanacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna arasında son günlerde yaşanan esir değişimini anımsatan Sybiha, tarihi bir ana tanıklık ettiklerini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, burada yaptığı konuşmada, Ukrayna milli gününü kutladı.

İki ülke ticari ilişkileri hakkında bilgi veren Pekcan, “Türkler ve Ukraynalılar, ticaret ve medeniyet denizi Karadeniz’de birçok projeye imza atmıştır.” dedi.

Pekcan, iki ülkenin siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler açısından “stratejik ortak” olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Avrupa Birliği’nden sonra ikinci ziyaretini Türkiye’ye yaptığını anımsatan Pekcan, ikili ticaret hacminin 4,1 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirterek şunları kaydetti:

“Hedefimiz, Türkiye-Ukrayna ikili ticaret hacmimizi önce 10 milyar dolar sonra da 20 milyar dolara ulaştırmak. Sadece ticaret hacmi değil, Ukrayna’daki Türk yatırımları 3 milyar dolara ulaştı. Müteahhit ve müşavirlik firmalarımız Ukrayna’da altyapı hizmetleri ve ülkenin yeniden yapılanmasına hizmet ediyor. Güçlü ticari ilişkinin yanı sıra serbest ticaret anlaşması (STA) görüşmeleri yürütmekteyiz. Umarım müzakerelerde iki tarafın da kabul edeceği dengeli bir anlaşmaya ulaşabileceğiz.”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, resepsiyona ilişkin sosyal medyadan, “Resepsiyonumuza gösterilen ilgi, Türkiye ve Ukrayna dayanışmasının gerçek bir nişanesidir. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler, uluslararası müttefikliğin gerektirdiği desteğe güzel bir örnektir. Stratejik müttefik olarak Kyiv ve Ankara’nın ortak hedefi bölgedeki barış ve güvenliktir.” açıklamalarında bulundu.

https://twitter.com/UKRinTR/status/1172193378651574272?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1172193378651574272&ref_url=https%3A%2F%2Fukrturk.net%2Fukrayna-milli-gunu-ankarada-kutlandi-resepsiyonumuza-gosterilen-ilgi-turkiye-ve-ukrayna-dayanismasinin-gercek-bir-nisanesidir%2F%3Ffbclid%3DIwAR01x4KXSv7RTdtcuF24GiPDrFi2FMFFXNY3C8l14winOTZrFTVfLKocDck

24 Ağustos 1991’de Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Yüksek Konseyi (parlamentosu), ülkenin bağımsızlığını ilan etmiş ve 1 Aralık 1991’de  düzenlenen referanduma katılanların yüzde 90’ı, bağımsızlık yönünde oy kullanmıştı.