Kastamonu ve Kiev Üniversitesi arasında eğitimde işbirliği adımı

0
2654

Kastamonu Üniversitesi ile Kiev Taras Sevchenko Milli Üniversitesi arasında ortak diploma programı hazırlıklarına başlandı.

Protokol kapsamında Uluslararasılaşma sürecine büyük önem ve öncelik veren genç ve dinamik bir devlet üniversitesi olan Kastamonu Üniversitesi ile Ukrayna’nın en önde ve “QS World University Ranking” sıralamasına göre dünya sıralamasında ilk 500’lerde olan Kiev Taras Sevchenko Milli Üniversitesi arasında, ortak lisans programları oluşturulması, bilimsel araştırmalar ile yayınlar yapılması konusunda ortak diploma protokolü çalışmalarına başlandı.

Kastamonu Üniversitesi’nin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan’ın Kiev Taras Sevchenko Milli Üniversitesine ziyareti sonrası, iki üniversite arasında Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde, “Uluslararası Ortak Yüksek Lisans Ortak Diploma Programı” hazırlıklarına başlandı. Protokol çalışmalarına, Taras Sevchenko Milli Üniversitesi adına; Türk Dili Bölüm Başkanı Doç. Dr. Iryna Pokrovska, Doç. Dr. Tudora Arnaut ve diğer akademisyenler katıldı. Protokole göre yüksek lisans programı derslerinin her iki üniversite akademisyenlerinin marifetiyle ve tez danışmanlıklarının da iki danışmanlı (eş danışmanlı) olarak yürütülebileceği kararlaştırıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan konu hakkında yaptığı açıklamada, tarihi köklü ilişkileri olan ve son yıllarda her alanda daha da gelişen Türkiye ile Ukrayna arasındaki işbirliği çabalarına Kastamonu Üniversitesi olarak yüksek öğretim alanında katkı vermekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Taras Sevchenko Milli Üniversitesi, Türk Dili Bölümü öğrencilerinin Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan’ı üniversite girişinde geleneksel kıyafetler ile karşılaması protokol öncesi iki üniversite arasında samimi bir ortam oluşturdu.

Kastamonu Üniversitesinden yapılan açıklamada, protokol’ün ilgili üniversitelerin senatolarından geçtikten sonra YÖK’e uygunluk ve rektörlerin imzalamasından sonra YÖK’e onaya gideceği bildirildi.