Poroşenko Ukrayna’nın milliyetçi ideolojisini suçlayan Polonya’ya tepki gösterdi

0
1771

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko Polonyalı yetkilileri objektif olmaya ve ortak tarihle ilgili konularda bir diyalog kurmaya çağırdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, Ukrayna milliyetçi ideolojisinin desteğine ceza öngören Polonya Ulusal Anma Enstitüsü hakkında yasa tasarısının Polonya ve Ukrayna arasında ilan edilen stratejik işbirliği ilkelerine uymadığını dile getirdi.

Poroşenko resmi facebook hesabından yapmış olduğu bir paylaşımda ”Polonya parlamentosu kararı beni endişelendiriyor: sahip olduğumuz tarihsel bağlar yasaklardan ziyade açık bir görüşme gerektirmektedir, yapılmak istenilenler kesinlikle taraflı bir tutum içermekte ve kabul edilemez niteliktedir” dedi.

Poroşenko’nun Polonya ile ilgili paylaşmış olduğu gönderinin geri kalanı ise şu şekilde;        ”Totoliter rejimlere karşı Polonya ile verdiğimiz mücadeleleri ve zaferlerimizi biliyoruz, hiçbir siyasi karar tarihi gerçekleri değiştiremez, kabul edilen tasarı Ukrayna ve Polonya arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde ilan edilen ilkelerine uymuyor” dedi.

Bu konu hakkında Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Polonyalı yetkilileri objektif olmaya ve ortak tarihle ilgili konularda bir diyalog kurmaya çağırdı ve sadece birlik olursak kazanabiliriz ifadelerini kullandı.