ABD’den Polonya’ya Holokost sırasından işlenen suçlara ilişkin çağrı

0
1885

Amerika Birleşik Devletleri Holokost sırasında işlenen suçlara karşılık hazırlanan yasa taslağının tekrar değerlendirilmesi için Polonya’ya bir çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Heather Nauert’in sözcüsü, 31 Ocak 2018’de yapılan basın açıklamasında, “Polonya’nın yasaları özgür konuşma ilkesindeki potansiyel etkileri ışığında ve etkili ortak olabilme yeteneğimiz ışığında yeniden değerlendirmesini öneriyoruz.” dedi.

Heather Nauert’in sözcüsü ayrıca Holokost’un tarihi acı verici buna ek olarakta ‘Polonyalı ölüm kampları’ gibi cümlelerin yanlış, yanıltıcı ve can alıcı olduğunu anlıyoruz. Bununla birlikte, bu yasa tasarısının yürürlüğe girmesi halinde, özgür konuşmayı ve akademik söylemleri engelleyebileceği noktasında endişe duyduğunu belirtti. Holokost hakkında yapılan yorumlara ve tartışmalara engel olma adına yasaklamalar getirmemeliyiz, bizim inandığımız gerçek bu tarz acı verici ve hoş olmayan konuşmalara karşı açık yapılabilecek tartışmalar, verilebilecek eğitim bursları ve donanımlı bir eğitim en iyi mücadele aracı olacaktır ifadelerinde bulundu.

Nauert’e göre, Amerika Birleşik Devletleri bu taslak mevzuatın yürürlüğe girdiği takdirde, Polonya’nın stratejik çıkarları ve ilişkileri üzerinde, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail dahil olmak üzere olumsuz etkiler doğurabileceği konusunda endişe duyuyor. Bunu engellemeye ilişkin olarak Nauert, “Müttefiklerimiz arasında ortaya çıkabilecek bölünmeler sadece rakiplerimize fayda sağlamaktadır.” dedi.