Kiev’le ticaret Moskova’yı korkuttu

0
2291

Günes Gazetesine yazdiğina göre Ukrayna ile ticaret hacmini artıran Türkiye, Moskova’yı rahatsız etmeye başladı. Uzmanlar, savunma sanayisinde artan ihracata dikkat çekerken, Türkiye’nin 2023 yılında dünya 6’ıncısı olacağını belirtti. Ruslar, Ankara’nın SSCB mirasına göz diktiğini iddia etti.

Ankara ile Kiev arasında baş döndüren ikili ilişkiler, Rusların tekrar ilgi odağı oldu. Uzmanlar, iki ülke arasındaki alışverişe dikkat çekti. Türkiye’nin artan ihracat hacminde Ukrayna ile yaptığı anlaşmalar Moskova’yı rahatsız etti. Bunun üzerine Rus medyası Türkiye-Ukrayna ilişkilerine dair çarpıcı bir analiz hazırladı. Analize göre; silah ihracat hacimlerini artırmak ve askeri sanayi sektörünü güçlendirmek isteyen Ankara, 2023’e kadar dünyanın savunma ürünleri satan en büyük 6 ülkesinin arasına girme planları yapıyor.

KRİTİK ANLAŞMALAR YAPILDI

Uzmanlar bu plan için ‘Ukrayna’nın Türk yetkililerin özel ilgi gösterdiği bir ülke konumunda’ olduğunu ileri sürdü. Öte yandan analizde şu ifadelere yer verildi: ‘İki ülke arasındaki askeri işbirliğinin temelleri, 2015’in başında Ukraynalı askeri sanayi şirket temsilcilerinin Ankara’ya gelmesiyle atıldı. Taraflar, ileride birçok ortak projeyi hayata geçirmek üzere anlaşma yaptı. Özellikle de Ukrayna’nın, Türk Hava Kuvvetleri için yeni savaş uçağının baz modelini geliştirebileceği açıklandı.’

TARİHİ İŞBİRLİĞİ

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun geçtiğimiz yıl yaptığı Ankara ziyaretinde Rusların dikkat çektiği konulardandı. Ziyarette yapılan görüşmelerin kilit konularından birinin,askeri-teknik alandaki işbirliği olduğu söylenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kiev’e 810 bin dolarlık mühimmat gönderdiği Poroşenko’nun ise Ankara’ya Ukrayna’nın sanayi özelleştirme sürecine katılma önerisinde bulunduğu söylendi. Türkiye’nin ilgisini çeken en önemli şeyin Ukrayna’daki SSCB döneminden miras kalan savunma şirketlerinin olduğunu söyleyen Ruslar, “Ankara Kiev’den hazır silah almak istemeyip, teknolojileri kendi şirketlerinde kullanmaya hak kazanmak istiyor” dedi.