Ukrayna Bağımsızlık Günü etkinlikleri konuklarını bekliyor

0
1987

24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü vesilesiyle Antalya’da bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Olesya Mercan, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği ve Akdeniz Ukraynalılar Derneği tarafından organize edilen ve Antalya Kültür Parkı’nda 19.00-21.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikler çerçevesinde, Kiev’den gelecek 14-15 yaş dans grubu ve 6 halk yırları topluluğunun, ayrıca Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği’nin Bereginya korosunun sahne alacağını bildirdi. Olesya Mercan program sırasında Kırım Tatarlarının meşhur “Güzel Kırım” şarkısının da seslendirileceğini söyledi.

Bunun yanı sıra kutlamalar sırasında etkinliğe katılan katılımcılara Ukraynalıların geleneksel Hopak dansı dersi verileceğini, yöresel ürünlerin yer alacağı kermes ve hediyeli yarışmalar düzenleneceğini de kaydeden Mercan, konuklara Ukrayna milli mutfağından Borşç çorbası ikram edileceğini belirtti.

Ukrayna her yıl 24 Ağustos tarihinde Bağımsızlık Günü’nü kutluyor. 24 Ağustos 1991 tarihinde Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi.