Ukrayna Anayasası’nın Türkçe Çevirisi

28 Haziran 1996’da Ukrayna’nın anayasası kabul edildi. Bu nedenle 28 Haziran Ukrayna’nın Anayasa Günü olarak kutlanmaktadır. Bizlerde son değişiklikleriyle birlikte mevcut olan Ukrayna Anayasasını Türkçe’ye tercüme ettik.
0
3252

28 Haziran Ukrayna’nın Anayasa Günü olarak kutlanmaktadır. 28 Haziran 1996’da Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada) tarafından Bağımsız Ukrayna’nın Anayasası kabul edilmiştir.

Bu sürecin temelleri Ukrayna’da 1 Aralık 1991’de gerçekleşen Bağımsızlık Bildirgesi’nin onaylanmasına ilişkin referandum sonrasında, Verhovna Rada’nın yeni anayasanın ana fikirlerini onaylanmasıyla atılmıştır. Fakat metin üzerinde uzlaşma çalışmalarının uzaması nedeniyle anayasanın kabul süreci gecikmiştir. Tarihler 27 Haziran 1996’yı gösterdiğinde 24 saat süren son oturum sonrasında uzlaşma sağlanarak, 28 Haziran 1996’da Ukrayna’nın anayasası kabul edilmiştir. Bu nedenle 28 Haziran Ukrayna’da Anayasa Günü olarak kutlanmaktadır.

Bizler de son değişiklikleriyle birlikte mevcut olan Ukrayna Anayasasını Türkçe’ye tercüme ettik. Bu tercümeyi aşağıdaki resme tıklayarak indirebilirsiniz.