Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna ziyaretini gerçekleştirdi

0
1738

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere Ukrayna’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Borispol Havalimanı’nda, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Olena Zerkal, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ve büyükelçilik personeli tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ebedi Zafer Anıtı’nı ziyaret etti

Resmi ziyaret için Kiev’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi programları öncesinde Ebedi Zafer Anıtı’na geçti. Anıta çelenk bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra resmi programları için Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi’ne hareket etti.

Foto – trthaber

Erdoğan, Poroşenko tarafından resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Devlet Başkanlığı İdaresi’ne gelişlerinde Poroşenko ve eşi Marina Poroşenko karşıladı. Erdoğan ve Poroşenko’nun tören alanındaki yerlerini almalarının ardından Türkiye ve Ukrayna milli marşları çalındı. Erdoğan ve Poroşenko tören kıtasını denetledi. Erdoğan, tören kıtasını “Vitayu voiniv (Merhaba asker)” diyerek selamladı.

Törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ile Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel de hazır bulundu.

Türk heyetinde ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, AK Parti Milletvekilleri Hüseyin Şahin, Mustafa İsen ile MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da yer aldı.

Heyetlerin birbirlerine takdimlerinin ardından askeri geçiş törenini izleyen Erdoğan ve Poroşenko daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Daha sonra gerçekleşen basın toplantısında Recep Tayyip Erdoğan ve Petro Poroşenko, açıklamalarda bulundular.

Foto – trthaber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

2 yıl sonra Ukrayna’yı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Şahsıma ve ekibime değerli dostum Poroşenko’nun gösterdiği ilgiye teşekkür ediyorum. Stratejik ortağımız Ukrayna ile ilişkilerimiz her geçen gün artıyor. Ukrayna bölgemizin güvenlik ve istikrar konusunda kilit ülkelerinden biridir. Bu nedenle ikili ilişkilerimize hep stratejik bir vizyonla yaklaştık. Daha 2003 yılında Ukrayna’yı öncelikli ülkelerden değerlendirdik. Karadeniz havzası dahil olmak üzere uluslararası ve bölgesel konuları ele aldık. Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımadık ve tanımyacağız. Ukrayna’nın Kırım Tatarlarına verdiği destekten dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. Kırım’daki yasadışı durumun aşılması diplomatik adımların önemine inanıyoruz. Ukrayna ile eşgüdüm içerisinde hareket edeceğiz. Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların sona ermesi en büyük dileğimizdir…

Poroşenko’nun konuşmasından satır başları:

Bu senenin son 6 ayında Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaret yüzde 20 oranında arttı. Savunma sanayi, havacılık ve uzay sanayi alanında işbirliğimiz gittikçe artmaktadır. Bugün imzalanan anlaşmalar ileride bu alanlardaki işbirliğine daha da katkıda bulunacağını düşünüyorum. Bugün özellikle enerji alanında görüşmeler yaptık. Devletimiz Türkiye’deki nükleer enerji alanında katkıda bulunma açısından önemli tecrübelere sahiptir. Bu sene insani ve kültürel alanda işbirliğimiz pekiştirdik. Daha önce vardığımız bir anlaşma hayata geçirildi. Sadece ikli ülke arasında kimlikle giriş çıkış yapılabiliyor. Bunun sonucunda insani ilişkiler daha da artıyor. Bu alanda ilişkilerimizi daha da geliştirmeye hazırız. Hedefimiz stratejik işbirliğimizin güçlendirilmesidir…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Petro Poroşenko, çeşitli konularda işbirliğini geliştirme mesajları verdiler.