Kırım Tatarları ve Ukraynalılar, Kırım’daki siyasi baskıları İstanbul’da protesto etti

0
1918

15 Ağustos Salı günü, İstanbul Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen mitinge Kırım Tatarlar ve Ukraynalılar katıldılar.

15minut.org sitesinde yayınlanan habere göre, Kırım’ın işgalinden bu yana yapılan baskı, zulüm, adam kaçırma ve öldürme gibi suçların yanı sıra geçtiğimiz günlerde yaşanan tarihi Kırım Tatar mezarlarının dozer kepçeleri ile dağıtılıp üzerlerine Villa ve özel oteller inşa edilmesi ve elinde «Putin çocuklarımız terörist değil» pankartı ile tek kişilik eylem yapan 76 yaşındaki Parkinson hastası Server Karametov’un tutuklanıp 10 gün hapis cezası ile 10.000 Ruble para cezasına çarptırılmasını prostesto etmek ve Karametov’a destek olmak isteyen yaşlı 9 Kırım Tatarı’nın daha tutuklanmasına tepki gösterildi.

Protesto esnasında Türkçe, İngilizce ve Rusça pankartların yanı sıra aynı şekilde çevredeki yerli ve yabancı turistleri bilgilendirmek amacı ile Türkçe ve İngilizce bildiriler dağıtıldı.

«Kırım Türktür, Türk kalacak», «Vatan, Millet, Meclis, Kırım» sloganları eşliğinde açılan parkartlarda; «Putin Vandalizme son ver», «Kremlin haydutluğa son ver, kaçırılanları iade et», «Putin yaşlılarımızı rahat bırak” yazıldı.

Dağıtılan bildiride;

KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİNİN BASIN BİLDİRİSİ

27 ŞUBAT 2014 TARİHİNDE GÖZÜ DÖNMÜŞ RUSYA ULUSLARARASI HUKUK ANTLAŞMALARINI, KURALLARI VE BARIŞI HİÇE SAYARAK KIRIMI İŞGAL ETMİŞTİR. 3 YILDAN ZİYADE SÜREN BU İŞGAL DÖNEMİNDE KIRIM TATARLARI EV ARAMALARI, GÖZALTILAR, TUTUKLAMALAR, İNSAN KAÇIRMA VE ADAM ÖLDÜRME GİBİ BASKILARIN VE SUÇLAMALARIN MAĞDURU OLMUŞ, MİLLİ BASIN VE YAYIN ORGANLARI KAPATILMIŞ, MİLLİ OKULLARDA ANA DİLDE EĞİTİM ALMALARI ENGELLENMİŞ. KIRIM TATARLARININ ÖZ YÖNETİM ORGANI KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİNİN MAL VARLIĞINA EL KONULMUŞ VE TERÖRİST KURUM OLARAK YASAKLANMIŞTIR.

MİLLİ LİDERLERİN KIRIMA GİRMESİ YASAKLANMIŞTIR. ULUSLARARASI YAPTIRIMLARA RAĞMEN KIRIM’DA İNSAN HAKLARI İHLALLERİ ŞİDDETLE ARTMAKTADIR.

BUNLAR YETMİYORMUŞ GİBİ, RUSYA FEDERASYONU ARTIK YAŞLI KIRIM TATAR İHTİYARLARINI GÖZALTINA ALMAKTA, PARA VE HAPİS CEZASINA ÇARPTIRMAKTADIR. 10 AĞUSTOS 2017 TARİHİNDE 76 YAŞINDA Kİ PARKİNSON HASTASI OLAN SERVER KARAMETOV, TEK BAŞINA MAHKEME BİNASI ÖNÜNDE ‘’PUTİN – BİZİM ÇOCUKLARIMIZ TERÖRİST DEĞİLDİR ‘’ PANKARTIYLA EYLEM YAPTIĞI İÇİN CEZALANDIRILDI.

4 AĞUSTOS 2017 TARİHİNDE SERVER KARAMETOV’A DESTEK OLMAK İÇİN AKMESCİT ŞEHRİNDE PANKARTLARIYLA TEKLİ EYLEM YAPAN 8 İHTİYAR DAHA GÖZALTINA ALINMIŞTIR.

BÜTÜN BUNLARIN ÜZERİNE BİRDE KIRIM TATAR MÜSLÜMANLARININ TARİHİ MEZARLIKLARINI İŞ MAKİNELERİ İLE AÇIP, ÖLÜLERİN KEMİKLERİNİ NEREYE KOYACAKLARINI KİMSEYE BİLGİ VERMEDEN MEZARLIK ALANLARINA ÖZEL OTEL VE VİLLALAR İNŞA ETMEYE BAŞLAMIŞTIRLAR.

BU GADDARLIKLARI YAPAN RUSYA FEDARASYONUNU TÜRKİYEDEKİ KIRIM TATAR DİASPORASI OLARAK ŞİDDETLE KINIYORUZ.

UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN VE KIRIM’DA UKRAYNALILARLA BİRLİKTE BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞAMAKTAN YANA OLAN İSTANBUL KIRIM TÜRKLERİ DERNEĞİ OLARAK KIRIM’DA YAŞAYAN BU OLAYLARI BÜYÜK KAYGI İLE İZLEMEKTE VE ŞİDDETLE KINAMAKTAYIZ.

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KORUMA TEŞKİLATLARINDAN KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DUYARSIZ KALMAMALARINI VE TEPKİLERİNİ İFADE ETMELERİNİ BEKLİYORUZ.

CELAL İÇTEN
KIRIM TÜRKLERİ
KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
İSTANBUL ŞUBESİ BAŞKANI

Gepostet von Vladlen Melnikov am Dienstag, 15. August 2017