Ukrayna, AB ve NATO’ya tam üyelik sürecini belirledi

0
1458

Ukrayna Parlamentosu, ülkenin AB ve NATO üyeliği konusunda anayasada değişikliklerin yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Anayasa’daki değişikliklerle Ukrayna’nın AB ve NATO süreci vazgeçilmez olarak belirlendi. Anayasa’daki kanun değişikliklerini 334 milletvekili “evet” oyu ile destekledi.

Ukrayna parlamentosu Verkhovna Rada, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) tam üyelik yolunda Anayasada yapılan değişikliklere destek verdi.

Ukrayna Parlamentosu’na kayıtlı 385 milletvekili arasından 334 milletvekili “evet” oyu kullanarak kanun değişikliklerini destekledi.

20 Eylül 2018 tarihinde Ukrayna Parlamentosu Verkhovna Rada, Ukrayna’nın AB ve NATO’ya tam üyeliği konusunda devletin stratejik seyrini belirleyen yasa tasarısını Anayasa Mahkemesine göndermişti. 22 Kasım 2018’de, Ukrayna Anayasa Mahkemesi tasarıya yeşil ışık yakmıştı.

Anayasa’da kabul edilen değişikliklere göre 85. Madde, Verkhovna Rada’nın yetkilerinin, iç ve dış politika temellerinin belirlenmesini, devletin Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne tam üyeliğe ulaşma konusundaki stratejik seyrinin uygulanmasını içerdiğini belirtmektedir.

102.Madde, “Ukrayna Devlet Başkanı’nın, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) tam üyeliğini elde etmek için devletin stratejik hedeflerinin uygulanmasının garantisi olduğunu” öngören hükümle tamamlanmıştır.

116.Madde de, Bakanlar Kurulunun “Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne tam üyelik kazanması için devletin stratejik seyrinin uygulanmasını sağladığı” ilgili maddeyle değiştirilmiştir.