Öğrenciler için Ukraynaca dil fırsatı

0
2274

5 Temmuz tarihinde Ivano-Frankivsk’te bulunan Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi, Karabük Üniversitesinden gelen Türk öğrencileri konuk ederek Ukraynaca dil okulunu başlattı.

Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilerin önemli ölçüde güçlenmesi sadece politika ve ekonomi alanında değil, eğitim ve kültür alanında da dikkat çekmeye devam ediyor. Son zamanlarda, birçok üniversite ile iş birliği anlaşmaları imzalandı ve ortak bilimsel projeler başlatıldı.

Geçtiğimiz yıldan itibaren devam eden Precarpathian Ulusal Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi arasındaki anlaşmaların bu yılki meyvesi, Ukraynaca dil okulu oldu.

Karabük Üniversitesinden bir grup öğrenci Ukraynaca öğrenmeye karar vererek Precarpathian Ulusal Üniversitesine iki haftalık yoğunlaştırılmış dil kursuna kayıt yaptırdılar. Burada, dilin doğrudan öğrenilmesinin yanı sıra Ukrayna gelenekleri, günlük yaşam, sanat ve Karpatlar’ın muhteşem doğası hakkında bilgi edindiler.

Dil okuluna katılan Karabük Üniversitesi öğrencisi Ataberk Üret şu açıklamalarda bulundu: “Ukrayna konukseverliğinden hoş bir şekilde etkilendim. İnsanlar duyarlı ve her zaman yardım etmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda dilin öğretim yöntemlerinden de çok etkilendim. Birkaç yabancı dil çalışıyordum, ancak ilk defa bir dili bu kadar kolay ve ilginç bir şekilde öğreniyorum! Ayrıca, buraya geldiğimde Ukraynalıların geleneklerini devam ettirdiğini gördüm ve Ivan Kupala kutlamalarına katılma fırsatını yakaladık- bayıldım!” dedi.

Bu kurs, öğrencilerin Ukraynaca ile tanışmalarını sağlayacak ve üniversitelerine geri döndüklerinde seçmeli ders olarak Ukraynaca’yı seçerek dil öğrenimlerine devam edecekler.

Geçtiğimiz yıl Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha “Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinde 25.yıl” sempozyumu sebebiyle Karabük Üniversitesini ziyaret etmişti. Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha üniversite temsilcileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda “Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olacak Ukraynaca dil öğretimi konusunda bir anlaşmaya vardık.” açıklamalarında bulunmuştu.

Fotoğraf: Наталія Нікорак