Büyükelçi Sybiha twitter paylaşımı konusunda gelen özrü kabul etti

0
1778

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş’ın Twitter paylaşımına gösterdiği tepki sonrasında gelen özrü kabul etti.

Geçtiğimiz hafta “Kardeş Şehirler Fuarı”na katılmak üzere, Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü olan 24 Ağustos 2019’da Lviv şehrine giden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Lviv şehrinde var olan ilişkileri daha da geliştirmek adına çeşitli temaslarda bulunmuştu.

Bu süreçte paylaşılan bir gazete küpüründeki “Kardeş Lviv” başlıklı haberde ise Lviv şehriyle ilgili yanıltıcı ve kadın haklarını ihlal eden bilgiler yer almıştır. Haberin spotunda yer alan ve herhangi bir doğruluğu bulunmayan “Lviv’in yüzde 85’i kadın” ifadesi bu haberde kendine bir kere daha yer edinmiştir. Bunun yanı sıra Lviv kentinin Ukrayna’nın en turistik 3 şehrinden biri olduğu da atlanıyor. Lviv’de “Kardeş Şehirler Fuarı” için yapılan ziyaret sonrası bu yönde bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması ülkeleri etkiledi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, bugün resmi twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş’ın twitter paylaşımına tepki gösterdi.

https://twitter.com/andrii_sybiha/status/1169918433183637504

Büyükelçi Sybiha, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AK Parti Antalya İl Başkanı Taş’ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Lviv’de “Kardeş Şehirler Fuarı” için yaptığı ziyareti eleştirmesini, “Ukrayna-Türkiye stratejik ortaklığına karşılık gelmeyen bir paylaşım” olarak nitelendirdi. Ukrayna’dan Türkiye’ye ve özellikle Antalya’ya yaklaşık 1,5 milyon turistin geldiğini hatırlatan Büyükelçi, Türkiye’deki iktidar partisinin Antalya’daki temsilcisinin paylaşımını çok endişelendirici bulduğunu ifade etti.

https://twitter.com/andrii_sybiha/status/1170013872121688064

Bu üzücü durum sonrasında yeni bir gelişme yaşandı. Büyükelçi Andrii Sybiha, bugün attığı twitte konu hakkında anlayış ve destekler için minnettar olduklarını belirterek, özrün kabul edildiğinin altını çizdi. Sybiha bu olayın, Lviv ve Antalya ile karşılıklı ilişkilerin gelecekteki gelişmelere dair hiçbir iz bırakmadan devamının sağlanacağını da bildirdi.

Türkiye-Ukrayna İlişkileri Üzerine 

Türkiye-Ukrayna ilişkileri, komşuluk ve dostluk içerisinde gelişmeye devam etmektedir. İki ülkenin birbirini tamamlayıcı nitelikte olması, ekonomik ve bölgesel siyasetin yanında, stratejik ortaklık seviyesine ulaşılması önemli noktaları işaret etmektedir.

2018 yılında Türkiye’nin Ukrayna’ya ihracatı 1,46 milyar ABD dolar, Ukrayna’dan ithalatı ise 2,64 milyar ABD doları olmak üzere ticaretin ülkeler arasında hacmi 4,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik ilişkilerin birbirini olumlu yönde tamamlayacağı gerçeği, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının sık sık gündeme getirilmesini sağlamakta ve iki ülkenin liderleri, ülkeler arasındaki ticaret hacminin 4 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarılması hedefini vurgulamaktadırlar.

Türkiye’nin başarılı olduğu turizm alanındaki tecrübesini Ukrayna ile birleştirmesi ve dost ülkelerin her alanda gelişen ilişkilerini turizm ile desteklemesi de çok yönlü birlikteliğin bir parçasını oluşturmaktadır. Aynı zamanda 2017 yılında Türkiye ve Ukrayna arasında vizesiz seyahatlerin başlaması iki ülke açısından oluşan güven ortamını göstermektedir. İki ülkenin karşılıklı turist sayıları 2 milyona yaklaşırken 2018 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısı 1 milyon 350 bine ulaşmıştır.

Aynı zamanda iki ülke arasında yapılan kardeş şehir uygulamaları ile gelişen sosyal ve kültürel birliktelikler, dostluk ilişkilerini güçlendirmektedir. Festivaller ve organizasyonlar aracılığıyla perçinlenen ilişkiler iki ülkenin özellikle son 3 yıllık dönemde ortaklığına ivme kazandırmıştır.

İki ülke arasında siyasi, askerî, diplomatik, kültürel ve ekonomik olarak gelişen ilişkilere ve gündemde olan ortak projelere karşı bazı yanlış bilgilerin kamouyu ile paylaşılması dost ülkeleri üzmekte ve endişendirmektedir. Unutulmamalıdır ki ülkelerin her yönden ortak hareket etmeleri gelecek perspektifinde taraflara önemli avantajlar sağlayacaktır.