Türkiye-Ukrayna ilişkileri Ankara’da tartışılacak

0
1485

Ankara, Türkiye ile Ukrayna’nın stratejik yol haritasının geliştirilmesi için önemli bir çalıştaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

26 Kasım 2018 tarihinde, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Keçiören Belediye Başkanlığı tarafından “Türkiye- Ukrayna İlişkilerinde Stratejik Yol Haritası” adlı çalıştay düzenlenecek.

Bölgede ve dünyada değişen siyasi ve ekonomik dengelere karşı atılacak adımların konuşulacağı çalıştaya Bakanlar, Milletvekilleri, Ukrayna ve Türkiye Büyükelçileri, Belediye Başkanları, Ankara Ukrayna Derneği Başkanı, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı, DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı’nın yanısıra birçok uzman yetkili ve akademisyen katılacak.

Başkent Ankara’da gerçekleşecek olan çalıştayın amacı iki ülke ilişkilerini geliştirmek ve geleceği birlikte inşa etmek olarak belirlendi.

Bölge sorunlarına ilişkin çözüm önerilerinin de ele alınacağı çalıştayla ilgili konuşan EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren, “Bu çalıştay ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel olarak son yıllarda büyük bir ivme kazanan Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve her iki ülke için oldukça stratejik önem arz ediyor.” ifadesini kullandı.

EkoAvrasya Derneği Ukrayna temsilciliği Başkanı Evren Damyan çalıştay hakkında yaptığı açıklama, “Türkiye ile Ukrayna arasında yükselen ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerimizin daha da güçlü bir yapıya kavuşturulabilmesi ve sürdürülebilmesi bilinciyle hareket ediyoruz; her iki ülkenin geleceğinin inşasına katkı sağlamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.