Rusya’nın Ukrayna’ya Saldırısı ve Başlattığı Savaşın 2.Yılı Hakkında Basın Açıklaması

0
199

Rusya’nın Ukrayna’ya Saldırısı ve Başlattığı Savaşın 2.Yılı Hakkında Basın Açıklaması

24.02.2024

Bugün, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkenin savaş olarak tanımladığı geniş çaplı silahlı saldırısının üzerinden tam iki yıl geçti. Ancak Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı yasadışı işgali ve ilhakı ile birlikte Donbas’ta askeri operasyon başlatmasından bu yana, bu savaş aslında 10 yıldır devam etmektedir. 

Savaş bitmedi, devam ediyor. Türk toplumu ve medyası maalesef bu konuda konuşmayı bıraksa bile, bu çatışmaların şiddetinin azaldığı ve insanların – hem yetişkinlerin hem de çocukların – evlere, hastanelere, okullara ve diğer sivil altyapılara yönelik Rus saldırıları nedeniyle ölmeyi bıraktığı anlamına gelmiyor. 

Ukrayna bu savaşta en çok acı çeken ülke, dolayısıyla kimse bizden daha fazla barış istemiyor. Sorun Ukrayna’da değil, savaşı başlatan ülkede – Rusya’da.

Türkiye’nin 2014 yılından bu yana sergilediği Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekleyen kararlı ve tereddütsüz tutumu için teşekkür ediyoruz. Rus saldırganlığını durdurmak üzere atılan tüm siyasi, diplomatik, ekonomik ve insani adımlar için, özellikle de esirlerimizin serbest bırakılması için sarf edilen çabalar için minnettarız. 

Kısa bir süre önce Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Hükümetler Zirvesi’nde Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili olarak adil bir barışa inandığını söyledi. Bunun için kendisine minnettarız. Her Ukraynalı, savaşın şiddetine rağmen, adaletin uluslararası hukuka uygun olarak tesis edileceğine, yani yasadışı olarak ele geçirilen ve işgal edilen tüm toprakların kurtarılması gerektiğine ve işgalcinin uluslararası bir mahkemede hesap vereceğine inanıyor.

Ukraynalılar için kendi ülkelerini savunmak hayatta kalmanın tek yoludur. Dünün öğretmenleri, yazarları, sanatçıları ve bugünün askerleri güvenliğimiz için mücadele ediyor ve en zor koşullarda, çoğu zaman kendi hayatlarını feda ederek yaşamlarımızı savunuyorlar. Ukraynalılar sonuna kadar direnmeye hazırdır. Ancak dünya bunun iki devlet arasındaki bir savaş olmadığını, bu savaşın tüm küresel güvenlik sistemine karşı bir meydan okuma olduğunu anlamalıdır. Eğer Rus kötülüğü kazanırsa, bu tüm medeni dünya için bir yenilgi olacaktır. Bunun olmasını engellemek için yardımlar birleştirilmelidir. 

“Savaşın ne zaman biteceği” Ukraynalılara sormayın, “Rusya’nın neden hâlâ savaşa devam edebiliyor” diye sorun. Dünyanın tüm çabalarına rağmen neden herkesin yaptırımlara uymuyor, Rusya yaptırımlı malları nasıl hala alabiliyor diye sorun. 

Rusya’nın Karadeniz bölgesindeki diğer ülkelere, Avrupa’ya ya da Türk devletlerine saldırmaya ve hatta NATO’nun 5. Maddesini test etmeye cesaret edemeyeceğine inananların, zamanında Putin’in Ukrayna’ya geniş çaplı bir işgal başlatacağına da inanmadıklarını hatırlatmak isterim.

Dolayısıyla Ukrayna’nın güvenliği tüm ülkelerin güvenliğidir- çünkü bir sonraki kurbanlar onlar olabilir.

Ukrayna 2022’de Rus işgalcileri topraklarının büyük bir bölümünden püskürttü. Ukrayna 2023’te Rus filosunu denizinin büyük bir bölümünden uzaklaştırdı. 2024, Ukrayna’nın Rusya’yı topraklarından kovduğu yıl olmalıdır.