Türkiye-Ukrayna arasında Tarımsal İşbirliği toplantısı yapıldı

0
2362

Türkiye ve Ukrayna’nın tarım sektöründe olan birlikteliğini arttırmak ve sürecin hızlı gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, sektörde faaliyet gösteren Türk firmalarının düşüncelerinin alındığı toplantı yapıldı.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki tarımsal ürün ticaretinde özel sektör temsilcileri ile diyalog kurulması, görüş ve öneriler ile bu sürecin desteklenmesi amacıyla düzenlenen toplantı T.C. Kiev Büyükelçiliği ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Ukrayna Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Olga Trofimtseva, T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, TUİD Başkan vekili Ali Bulut ile bürokratlar ve işadamları da katıldı.

Ukrayna Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Olga Trofimtseva, toplantı sırasında yaptığı açıklamada, “İkili ekonomik ilişkilerde ticaret çok önemlidir, ancak yatırım projeleri ve ortak girişimlerde önemlidir. Sadece lojistik projelerin uygulanmasıyla değil, aynı zamanda bir bütün olarak altyapının geliştirilmesiyle de ilgilenmek gerekiyor. Bu konuyu kapsamlı bir şekilde incelemeliyiz. Teknolojinin yardımıyla, üretkenliği ve hektar başına karı artırabilirsiniz.” dedi. Bakan Yardımcısı Olga Trofimtseva sonbaharda, yeni bir ikili tarımsal iş forumu planlayacaklarını dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

Toplantıda konu hakkında açıklamalarda bulunan T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, “Ukrayna organik tarıma daha çok önem veriyor. Bu doğru bir seçim. Dünyadaki organik ürünlerin tüketimi artıyor. Ülke üretime odaklanırsa, bunun akıllıca bir yatırım olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Tezel, Ukrayna’da başlatılan tarımsal reformların bu alanda önemli etkiler ortaya çıkardığının altını çizerek, bu süreci desteklediğini sözlerine ekledi.

Ukrayna Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Olga Trofimtseva’nın sorularını yanıtlayan TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da bir geçiş dönemi var. Bu aynı zamanda tarım sektörü için de geçerlidir. Ukrayna’nın son beş yıldaki başlıca başarılarından biri, Ukraynalı şirketlerin dış pazarları geliştirmek için ihracat yapmaya devam ediyor olmasıdır. Ukrayna dış pazar için sadece hammadde değil işlenmiş ürünlerde ihraç etmeye başladı.”  dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, son zamanlarda Türk işadamlarının Ukraynalı tarım sektörü konusunda daha bilinçli hale geldiğini söyleyerek, 95 yıllık ekonomik ilişkilerde 2016 yılında ilk defa Ukrayna ve Türkiye’nin ortaklaşa bir iş forumu düzenlendiğini hatırlattı.

Toplantıya katılan TUİD Başkan vekili Ali Bulut, Ukrayna’nın tarımsal üretim miktarındaki artışın yüksek seviyede olduğunun altını çizerek, bu büyümenin lojistik ve vergi sistemiyle de desteklenmesi gerektiğini belirtti. Sözlerine devam eden Başkan vekili Ali Bulut, “Türkiye, Ukrayna’ya yakın bir dost olarak çok umut veriyor. Türk işadamları, Ukraynalı ürünlere güveniyor.” açıklamalarında bulundu.

TUİD Başkan vekili Ali Bulut, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukrayna tarımının hızlı ve sağlıklı gelişimi için gösterdiği çabalardan dolayı sayın Olga Trofimtseva’yı kutlar ve teşekkür ederiz.” dedi.