Ukrayna’nın bağımsızlık yıl dönümü Ankara’da kutlandı

0
1985

Ukrayna’nın bağımsızlığının 27.yıl dönümünü vesilesiyle Ankara’da bir resepsiyon düzenledi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın ev sahipliğinde düzenlenen Ukrayna bağımsızlık günü resepsiyonu Ankara Sheraton Otel’de gerçekleştirildi. Resepsiyona, Türkiye’nin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ile çok sayıda diplomat, misyon şefi ve gazeteci katıldı.

Resepsiyona katılan Türkiye’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşmasında, Ukrayna hükümetinin Türk yatırımcılarına gösterdiği yakın ilgi dolayısıyla Ukraynalı yetkililere teşekkür ederek, “Halen 2,2 milyar dolar seviyesinde olan Türk firmalarının Ukrayna’daki toplam yatırımının da önümüzdeki dönemde yükselmesini arzu ediyoruz.” dedi.

Ukrayna’nın Türkiye’nin “stratejik ortağı” olduğunu vurgulayan Dönmez, “İnanıyorum ki önümüzdeki dönem beklentilerimizi de aşan yeni yatırım rekorlarına hep birlikte imza atacağız.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna’nın bağımsızlık gününü kutlarken aynı zamanda Türkiye ile Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin 100. yılını da kutladıklarını belirtti.

İkili ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyinde olduğunu vurgulayan Sybiha, “Siyasi, askeri, ekonomik, sosyal, kültürel, eğitim gibi birçok alanda iş birliklerimizi geliştirmeye devam etmekteyiz.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye Karadeniz Bölgesi’nde kilit müttefikimiz kalmaya devam etmektedir.” diyen Sybiha, Türk hükümetine Kırım konusunda değişmeyen tutumu ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusunda sergilediği tutumdan dolayı teşekkürlerini iletti.

Büyükelçi Sybiha, açıklamasında şunları belirtti; “Bugün Ukrayna, özgürlük sembolü olmuş, en zor dönemlerde bile kendi ve Avrupa’nın geleceği için mücadelesini bırakmamıştır. Bu mücadelede yanımızda kalan ve desteğini esirgemeyen tüm dostlarımıza müteşekkiriz.”

Ukraynalı piyanist Alexey Botvinov ve Türk perküsyon sanatçısı Burhan Öçal resepsiyonda doğu ve batı ezgilerinin harmanlandığı bir konser verdi. Ukrayna’da her bölgenin nakış işleme ve milli kıyafet özelliklerini temsil eden “motanka” kukla sergisi ve Osmanlı arşivlerinde yer alan Türkiye-Ukrayna ilişkilerine dair belgeler de sunuldu.