Seyahat Rehberi: Ukrayna’da Tren Yolculuğu

0
11142

Ukrayna’yı ziyaret eden ve birçok şehri keşfetmek için sabırsızlanan seyahat seferler, Ukrayna’nın farklı şehirlerine ve Ukrayna’dan farklı ülkelere tren yolculukları yaparak güzel anılar biriktiriyorlar. Bizlerde Ukrayna’yı ziyaret etmeyi düşünen seyahat severlerimizin tren yolculuklarını kolaylaştırmak ve en rahat şekilde seyahat etmelerine yardımcı olacak bu kılavuzu hazırladık.

Genel bilgiler

Ufak bir bilgi olarak belirtmek gerekirse, Ukrayna’da şehirlerarası ulaşımda en uygun seçenek tren yolculuğudur. Trenle seyahat, Ukrayna’da özellikle Kiev’den Lviv’e ya da Lviv’den Kiev’e gibi ortalama olarak sekiz saat süren uzun bir yolculuk planlayanlar için hem fiyat olarak hem de macera olarak vazgeçilmez bir seçenektir. Ancak bu tatlı maceraya adım atmadan önce trenlerde karışık oturma sisteminin uygulandığı unutulmamalıdır. Yani, cinsiyete göre ayrılmaksızın herkes istediği yerde oturabilir veya uyuyabilir. Tren hakkında diğer genel bilgilere dönecek olursak, Ukrayna’da banliyö, yolcu ve hızlı tren olmak üzere üç çeşit tren vardır. Banliyö, şehir içi ulaşımda kullanılırken yolcu ve hızlı tren, şehirlerarası ulaşımda kullanılmaktadır. Hızlı tren, seyahat edecek olanlara koltuk konforu ve süre açısından yataksız yolcu trenlerine göre daha uygun şartlar sunmaktadır. Hızlı tren seferleri genelde IC ya da IC+ ifadeleri ile gösterilmektedir ve genel olarak tren seçeneklerinde yolculuk süresi azaldıkça bilet fiyatları artmaktadır.

Ukrayna’da şehirlerarası tren biletleri nasıl alınır?

Bu konuda dört seçenek bulunmaktadır:

1-) İnternet üzerinden bilet alma;

Tren biletinizi, “http://booking.uz.gov.ua/en/” İnternet adresi üzerinden kredi veya banka kartınızı kullanarak alabilirsiniz. Yapacağınız işlem sonunda bilet çıktısını mutlaka alınız çünkü bilet çıktısı sizin asıl biletinizin yerine geçmektedir. Bilet çıktısı, trene binerken vagon görevlileri tarafından kontrol edilip toplanmaktadır.

İlk olarak vermiş olduğumuz linke tıkladığınızda Ukrayna demir yollarının ana sitesine giriş yapmış olacaksınız. Burada karşınıza en popüler yolculuk seferleri (Travel to popular destinations), tarih (Departure date), saat (Departure time from) ve nereden (From) nereye (To) gideceğinize dair arama listesini içeren bir rezervasyon paneli çıkacaktır.  Seçeneklerden kalkış yerini, gitmek istediğiniz yönü, tarihi ve saati seçtikten sonra sayfanın en altında bulunan arama tuşuna (Search for) bastığınız anda sayfanın aşağısında ilgili seçenekler gözükecektir. Seçeneklerde tren numarasıyla birlikte ayrılış ve varış tarihleri, saatleri, yolculuk süresi ve mevcut olan koltuklar sıralanacaktır. Gösterilen mevcut koltuklarda kendi içerisinde çeşitli seçeneklere göre ayrılmaktadır.

Bunlar şöyledir;

L- Lüx (de luxe) /odalı /birinci sınıf yataklı /iki kişilik /içecek ücretsiz / en pahalı olan seçenektir.

C- Odalı (compartment) /ikinci sınıf yataklı /dört kişilik /içecek ücretsiz /Fiyatı daha uygun /Gruplar için iyi bir seçenektir.

B- Ranzalı (berth) /üçüncü sınıf yataklı /bir bölme altı kişiliktir /C tipi gibi ancak kapısı yoktur /kapısız olduğundan tüm ranzaları dahil ederseniz toplam elli dört kişiliktir /en ucuz olanıdır.

S1-Birinci sınıf koltuklu (Seating first class) /yana yana ikili koltuklar şeklindedir /genelde hızlı trenlerde bulunur ve kısa mesafeler için tercih edilir.

S2- İkinci sınıf koltuklu (Seating second class) /bir taraf üçlü koltuklar diğer taraf ikili koltuklar şeklindedir /genelde hızlı trenlerde bulunur ve kısa mesafeler için tercih edilir.

Tercih ettiğiniz koltuk seçeneğinin yanındaki seç(choose) tuşuna bastığınızda bileti alma işleminde 3. aşamaya geçmiş oluyorsunuz. Bu aşamada yeni açılan sayfada boş vagonlar (Coaches) ve vagonlardaki uygun yerler gösterilmektedir. Koltuk şeklindeki simgelerden mavi olanlar boş yerleri gri olanlar ise, dolu yerleri ifade etmektedir. Bunlardan birine tıkladığınız takdirde seçiminiz kırmızı olacak ve sağ altta tren, vagon ve koltuk numarasıyla beraber toplam ücreti gösteren bir tablo oluşacaktır. Ardından satın alma tuşuna basınız (order tickets) ve karşınıza çıkan boşluklara soy isminizi (Last name), adınızı(First name) yazdıktan sonra kartı bilgileriniz için kart ekleme (add to cart) tuşuna basınız ve kullanacağınız banka/kredi kartınızın bilgilerini giriniz. Ekranda bilet alma işleminizin onaylandığına dair bilgiyi gördüğünüzde işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Tren seferleri genellikle seyahat tarihinden 1,5 ay önce açılıyor. İnternet üzerinden bilet alma seçeneğinde dikkat etmeniz gereken husus, biletinizi yolculuk tarihinden en az 3 hafta önce almanızdır. Çünkü tren, Ukrayna’da şehirler arası yolculuklarda hem fiyatından hem de konforundan dolayı çok fazla tercih edilen bir ulaşım aracıdır ve bu yüzden bilet fiyatları ilk günden son güne doğru artmakta, doluluk oranı %100’e ulaşabilmektedir.

2-) Gişelerden bilet alma;

Tren biletinizi klasik olarak tren garındaki gişelerden alabilirsiniz. Bazı tren garlarında İngilizce bilen görevli bulmak zor olabildiği için biletinizi internetten almanız yararınıza olacaktır.

3-) Postane aracılığıyla bilet alma;

Biletinizi postane (Ukrposhta) üzerinden parasını ödeyerek gişelerden alabilir veya düzenleyebilirsiniz.

4-) Telefonla aracılığıyla bilet alma;

Tren garını arayarak koltuk rezervasyonu yapabilirsiniz. Rezervasyonunuzun ardından gişelerden biletinizi satın alabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Kiev şehri için telefon numarası: +38 (044) 5036050.

Ukrzaliznytsia’nın yolcu hizmetleri

Araç taşıma;

Gideceğiniz şehirde özel aracınızı da yanınızda rahatlıkla götürmeniz için “salon vagon” sipariş edebilir ve aracınızı bu özel korunaklı vagonlarda taşınmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanız için iki seçenek mevcut:

1- Tren garına gidip araç taşıyan vagon servisini seçmek

2- Bulunduğunuz şehrin garını telefonla arayıp ilgili departmanla konuşmak.

Grup bilet işlemleri;

Grup halinde yolculuk yapanlar için daha uygun fiyattan bilet almayı sağlamaktadır. Bu tür işlemler genellikle telefon üzerinden çözülmektedir.

Engelli yolcular için özel durumlar;

Tren garını telefonla arayarak konuyla alakalı özel isteklerinizi iletebilirsiniz.

Yolcu hizmetleriyle alakalı telefon numaralarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.uz.gov.ua/en/passengers/station_services_and_facilities/background_stations/

Tren seferleri

Yurt içi

Ukrayna’da tren seferleri; Donetsk, Lviv, Odessa, Pivdenna, Pivdenno-Zakhidna, Pridniprovska olmak üzere altı bölgeye ayrılmıştır. Tren seferleri bahsi geçen bölgelerarasında ulaşım sağlarken birçok şehre de uğramaktadır.

Tren seferlerinin süreleri yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir;

 • Lviv- Odessa arası, hızlı tren seferleri yoktur, normal trenlerle 10-11 saat arası sürüyor.
 • Kiev- Odessa arası, hızlı trenle ortalama 7 saat, normal trenlerle 7-13 saat arası sürüyor.
 • Kharkiv- Odessa arası, hızlı tren seferleri yoktur, normal trenlerle 11-12 saat arası sürüyor.
 • Odessa- Kiev arası, hızlı trenle ortalama 7 saat, normal trenlerle 9-13 saat arası sürüyor.
 • Kiev- Lviv arası, hızlı trenle ortalama 6 saat, normal trenlerle 7-11 saat arası sürüyor.
 • Kiev- Kharkiv arası, hızlı trenle ortalama 5 saat, normal trenlerle  7-10 saat arası sürüyor.
 • Kharkiv- Lviv arası, hızlı tren seferleri yoktur, normal trenlerle 13-20 saat arası sürüyor.
Yurt dışı
1-Ukrayna’dan Polonya’ya
 • # 67 treni, Kiev’den Varşova’ya (Lublin’de de durmaktadır)
 • # 51 treni, Lviv’den Günlük, Przemyśl, Tarnow, Krakow ve Varşova’ya gidiyor.
 • # 705 (IC+) ve # 715 (IC+) trenleri, Daily Express Kiev- Przemyśl arasında (Lviv üzerinden) gitmektedir
 • # 751 treni, Kovel şehrinden Chełm şehrine
2-Ukrayna’dan Çek Cumhuriyeti’ne
 • # 771 treni, Kiev’den Prag’a günlük (ayrıca Vinnytsya, Ternopil, Khmelnytskyy, Lviv, Mukachevo ve Košice’de durmaktadır.)
3-Ukrayna’dan Slovakya’ya
 • # 771 treni, Kiev’den Bratislava’ya (ayrıca Vinnytsya, Ternopil, Khmelnytskyy, Lviv, Mukachevo ve Košice’de durmaktadır.) pazartesi, salı, çarşamba, cumartesi ve pazar günleri.
4-Ukrayna’dan Romanya’ya
 • # 117 treni, Kiev- Bükreş arasında (ayrıca Vinnytsya, Khmelnytskyy, Kamyanets-Podil’skyy, Chernivtsi’de de durmaktadır.)
5-Ukrayna’dan Macaristan’a
 • # 81 treni, Kiev’den Budapeşte’ye (ayrıca Vinnytsya, Khmelnytskyy, Ternopil, Lviv, Mukachevo’da durmaktadır)
6-Ukrayna’dan Bulgaristan’a
 • # 451 mevsimsel treni, Kiev’den Varna’ya (Bu tren genellikle yaz sezonunda çalışır ve Vinnytsya, Khmelnytskyy, Ternopil, Ivano Frankivsk, Lviv, Chernivtsi’de de durmaktadır.)
7-Ukrayna’dan Avusturya’ya
 • # 749 treni, Kiev’den Viyana’ya

Ataberk Üret

Gökberk Kuzgunkaya