Rusya paralı askerler üzerindeki kontrolünü kaybetti

0
1452

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelensky, 7 Haziran’da Donetsk bölgesinde bulunan Novoluhanske köyünün yakınında iki Ukraynalı askerin ölmesine ve sekizden fazla askerin de yaralanmasına sebep olan ağır silahlı terör saldırısının, Rusya’nın bölgedeki paralı askerler üzerinde kontrolünü kaybettiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Zelensky, ” Ağır silahların kullanılması ve Minsk anlaşmalarının bariz şekilde ihlal edilmesi, en basit şekilde paralı askerler üzerindeki kontrolün kısmi kaybını gösteriyor. Rus tarafının bu birimler üzerindeki kontrolünü yeniden kazanacağını umuyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Zelensky ayrıca vefat edenlerin ailelerine başsağlığı diledi ve saldırıya uğrayan Ukraynalı askerlerin cesaret ve dayanıklılıkları için teşekkür ederek Ukrayna’nın ateşkes ve tutsakların serbest bırakılması konusundaki ısrarını diplomatik düzeyde devam ettireceğini vurguladı.

Açıklamalarına devam eden Ukrayna Devlet Başkanı,  “Ukrayna ordusunun bombalanması, ateşkes konusundaki müzakere sürecini bir kez daha baltalamak için açık bir girişimdir. Bu emirleri kim verdiyse, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri duruma göre sert tepki verecektir. Ayrıca diplomatik düzeyde, çatışmanın sonlandırılması ve esirlerin serbest bırakılması zorunluluğu konusundaki duruşumuz, sağlam ve sabit olarak kalacaktır.” dedi.