Ukrayna ve Türkiye arasında imzalar atıldı

Ukrayna ve Türkiye savunma sanayii alanında iş birliğini geliştirmeye devam ediyor.
0
2638

Ukrayna ve Türkiye savunma sanayii alanında iş birliğini geliştirmeye devam ediyor. Uzun süredir görüşülen korvet ve SİHA üretimi konusunda anlaşmaya varıldı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada korvet (savaş gemisi) ve SİHA’lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı) için üretim ve teknoloji paylaşımı alanında bir dizi anlaşma imzalandığı bildirildi.

İki ülke arasındaki anlaşmaların, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir başkanlığındaki Türk heyetinin Ukrayna ziyareti kapsamında yapıldığı bildirildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, tasarlanan projelerin öncelikle Karadeniz’de ve Azak Denizi’nde güvenliği artırmak ve Ukrayna donanmasını güçlendirmek açısından önem taşıdığını belirtti.

Ukrayna Savunma Bakanlığının ilk kez savunma alanında doğrudan yabancı ekonomik anlaşmalar imzaladığı belirtilirken, Ukrayna ile Türkiye arasında savunma alanındaki iş birliğinin stratejik nitelikte olduğu da ifade edildi.

Ekim ayında Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran arasında savunma sanayi projeleri kapsamında Mutabakat Anlaşması yapılmıştı. Aynı zamanda Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Askeri Çerçeve Anlaşması imzalamışlardı.