Kiev’de Türkiye-Ukrayna turizm işbirliği ele alındı

0
2087

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Kültür ve Turizm Müşavirliği, Kiev’de 13 Aralık tarihinde kahvaltı eşliğinde basın toplantısı gerçekleştirdi. Kahvaltıya Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, T.C. Kiev Kültür ve Turizm Müşaviri Berat Yıldız, T.C. Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Özgün Talu, Kiev Ticaret Müşavirliği görevine atanan Haydar Koçak, Türk Hava Yolları Kiev Müdürü Dinçer Sayıcı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat iştirak ettiler.

Etkinlikte konuşan Berat Yıldız, “Bizim buradaki amacımız Türkiye-Ukrayna arasındaki turizm ilişkileri genel olarak değerlendirmek. Ve sonrasında Türkiye’nin Ukrayna’daki profiline istatistik veriler arasından göz atmak olacak.” diye kaydetti.

Ukrayna vatandaşlarının en çok tercih ettiği yerler arasında Antalya, İstanbul, Fethiye, Dalaman, Bodrum ve Marmaris’in yer aldığını anlatan Yıldız, 2017 yılının Aralık-Ekim döneminde Türkiye’yi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısının 1 milyon 112 bin olduğunu ve bu sayının geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 23 oranında arttığını ifade etti.

 Yıldız, “Ukrayna’dan gelen turist sayısının artmaya devam edeceğini umuyoruz. Ukrayna bizim için çok önemli ortak, ülkemizde gelişen trajik olaylardan sonra bile bu ülke 2016 yılında bile turizmde negatif büyüme sergilemedi. Ukrayna’da çok ciddi bir promosyon kampanyasını başlattık. Bu kampanya sırasında Türkiye konusunda birkaç sergi düzenlendi, turizm şirketlerinin müdürleri ile görüşmeler yaparak Türkiye hakkında bilgiler verdik” diye anlattı.

Etkinliğe katılan herkese teşekkür eden Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, iki ülkenin turizm alanındaki karşılıklı ilişkilerinin Türkiye için çok önemli olduğunu kaydederek, “Türkiye’ye gelen Ukraynalı turistin artmasının birkaç sebebi var. Örneğin Ukraynalılar gerçekçi ve bilinçli turistler. Türkiye’de kendilerini iyi hissettiklerini anlıyorlar. Türkiye’de hizmet-kalite fiyat dengesi iyi korunuyor. Bir de Avrupa dahil klasik eski geleneksel destinasyonların yaptığı hataları yapmamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçiliğin sloganının “Ukrayna’da daha çok Türkiye, Türkiye’de daha çok Ukrayna” olduğunu belirten Tezel, Kiev’de yakın zamanda açılan Yunus Emre Kültür Merkezi’nin buna katkı sağlayacağını ifade etti. Büyükelçi amacının Türkiye ile ilişkileri ve özellikle Türk kültürünü tanıtmak olan kültür merkezinin resmi açılışının yakın zamanda yapılacağını bildirdi.