Kiev metrosu sanatla buluştu

0
1775

“Bizden Daha Fazlası” adlı Ulusal Birlik Sanat Projesi tanıtımı için Kiev’de bulunan Osokorky metro istasyonunun duvarlarına 7 farklı ülkeden ve Ukrayna’dan gelen sanatçılar tarafından içerisinde çeşitli anlamları barındıran sekiz adet resim çizildi.

Metronun yeni halinin halka tanıtımında konuşma yapan Ukrayna Bilgi Politikası Bakanlığı Devlet Sekreteri Artem Bidenko, “Bizler sanata, kültürümüze ve tarihimize yönelik sanat projemizi sizlere armağan ediyoruz. Bizim için bu projenin birçok anlamı var. Bu projenin hayata geçirilmesi sadece Ukraynalılar için birleştirici bir üslubun oluşturulması anlamına gelmiyor. Biz bu projeyle burayı Kiev’e gelen insanlar için turistik bir cazibe yeri haline getirmek de istiyoruz, çünkü bugün sokak sanatı, insanların New York’a veya Londra’ya seyahat etmelerine sebep olan kadar ilginç bir şeydir. Bizler Kiev’in de aynı böyle bir turist şehir olmasını istiyoruz. Biz bu konuda çok fazla görev üstlendik ve hepsinin yerine getirileceğinden eminiz.” dedi.

Projenin sorumlusu Geo Leros, etkinlik sırasında yaptığı konuşmada metronun duvarlarına çizilen tüm resimlerin Ukrayna’nın ulusal birliğine atıfta bulunduğunu söyledi.

Proje dört ayda tamamladı. Proje üzerinde çalışanlar arasında Ukrayna’dan Alexander Britcev, Belçika’dan Matthew Dawn ve Spear, Brezilya’dan Apolo Torres, İspanya’dan Kraser, İsviçre’den Jasm One, Kosta Rika’dan Mata Ruda ve ABD’den BkFoxx bulunuyor.

Projenin tamamlanma süreci

Projenin yapım süreci hakkında edinilen bilgilere göre, diğer ülkelerden gelen yabancı sanatçılar çalışmalarını tamamlamak için birkaç kez Kiev’e uçmuş. Ayrıca projede görev alan sanatçıların duvar resimlerini çizilmek için geceleri çalıştıkları, çalışma sürelerinin yaklaşık dört ila beş saat sürdüğü ve hayata geçirilen projenin toplam bütçesinin 3.65 milyon UAH oldu da edindiğimiz diğer bilgiler arasında yer alıyor.