Türkiye ile Ukrayna geliştirdiği uçak projesini tanıttı

0
1899

Antalya’da düzenlenen Eurasia Airshow fuarında Türkiye ile Ukrayna’nın birlikte geliştirdiği An-188 tipi askeri nakliye uçağı projesinin tanıtımı yapıldı.

Ukrayna’nın devlet uçak üretim şirketi Antonov’un Facebook’tan yaptığı açıklamada, şu anda yeni uçağın uygulama projelerinin üzerinde çalışıldığı kaydedildi.

Şirketin yayınladığı metinde, Türkiye’de düzenlenen Eurasia Airshow fuarında Türk-Ukrayna projesi An-188’in bugün basın mensuplarına tanıtıldığı ifade edildi.

Antonov Başkan vekili Aleksandr Los, bu program üzerindeki çalışmaların Türkiye’nin girişimiyle yaklaşık 2 yıl önce başladığı, bir dizi memorandum imzalandığı ve yol haritasının geliştirildiği bilgisini verdi.

Aleksandr Los, “Proje, süper modern gelişmiş teknolojik çözümleri ve dünyanın önde gelen üreticilerinin motor ve ekipmanlarını kullanarak, teknik ve siyasi riskleri en aza indiriyor.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca şimdiye kadar yeni uçak modelinin aerodinamik testlerinin bir kısmının yapıldığı ve çalışmaların ‘uygulama projeleri aşamasında’ olduğu ifade edildi.