Merkel: “Ukrayna, gaz transit ülkesi olarak vazifesini sürdürmeli”

0
1411

Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yapan Almanya Federal Şansölyesi Angela Merkel, enerji bağımlılığı konusunda uyarılarda bulundu.

Almanya Federal Şansölyesi Angela Merkel, “Ukrayna, Rus doğalgazı için bir transit ülke olarak kalmalı, ancak Avrupa Birliği’nin Rusya’ya olan enerji bağımlılığından kurtulması gerekiyor.”  dedi.

Açıklamalarına devam eden Alman lider, “Biz, Rusya ile bir güç kaynağı olarak çalışıyoruz, ama ben bu gücün aktarımında Ukrayna’nın bir geçiş ülkesi olarak kalmasını istiyorum. Rus gazından nasıl bağımsız olunacağı konusunu ise Avrupa’nın çalışması gerekiyor ve bu yüzden kaynakları da çeşitlendirmek gerekiyor.” dedi.

Merkel, diğer kaynaklardan enerji elde edilmesini sağlayan sıvılaştırılmış doğalgazın depolanması için Almanya’da bir terminalin inşa edildiğini belirtti.

Kuzey Akımı 2, Rus doğalgazının Polonya ve Ukrayna’yı pas geçerek Baltık denizi altından doğrudan Almanya’ya taşınmasını hedefleyen bir gaz boru hattı projesidir. Rus gaz tekeli Gazprom şirketinin proje hisselerinin % 51’ine sahip olduğu biliniyor. Rusya, gaz boru hattı projesiyle (Kuzey Akımı 2) iki amacı oluşturmak istiyor; birincisi, Polonya, Baltık ülkeleri, Ukrayna, Moldova, ABD ve Danimarka’ya karşı muhalefet edilebilecek. İkincisi ise, bu projeyle AB’nin Gazprom’a olan bağımlılığı arttırılacak. Rusya’nın Kuzey Akımı 2 projesine ek başka projeler konusunda da girişimlerde bulunduğu biliniyor.