Kırım’ın yasadışı işgalinin 5. yılı Ankara’da tartışıldı

0
1563

Ankara’da düzenlenen, “2014’ten bu yana Kırım’da Politik ve Sosyal Dinamikler” başlıklı panelde Rusya’nın, Kırım’ı yasadışı işgalinin 5 yıllık döneminde bölgede değişen dinamikler ele alındı.

25 Şubat 2019 tarihinde Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, Karadeniz ve Orta Asya Ülkeleri Araştırma Merkezi (KORA) ve Ankara Ukrayna Derneği işbirliği ile “2014’ten bu yana Kırım’da Politik ve Sosyal Dinamikler” paneli düzenlendi.

Panele Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Karadeniz ve Orta Asya Ülkeleri Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr Ayşe Ayata, Ukrayna Diplomasi Akademisi Müdür Yardımcısı Dr. Yevgeniya Gaber, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Filiz Tutku Aydın ve Avrasya İncelemeleri Merkezi’nden (AVİM) kıdemli analist Dr. Turgut Kerem Tuncel konuşmacı olarak katıldı.

Ayrıca, Panale başta Litvanya Büyükelçisi Audrius Brüzga, Ukrayna derneği başkanı Yuliya Biletska olmak üzere çok sayıda akademisyen ve öğrenci de dinleyici olarak katılım gösterdi.

Bölgede değişen uluslararası dinamiklerin, Kırım politikaları üzerindeki etkilerinin ve bunun Ukrayna-Türkiye ilişkilerine yansımalarının konuşulduğu panelin açılış konuşmasını KORA Başkanı Prof. Dr. Ayşe Ayata ve Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha yaptı.

Ukrayna Büyükelçisi, “Rusya Ukrayana’ya karşı bilgi ve propaganda savaşı yürütüyor. Bu yüzden  haberlerin manşetlerinde Kırımın ve Donbass’ın işgal konusu her zaman yer almalıdır. Unutmayınız ki, Rusya’nın uluslararası hukuku çiğnemesi, aynı zamnada birinci ve ikinci dünya savaşından sonra ortaya çıkan meşru dünya düzenini de bozmaktadır.” ifadelerini kullanarak bölgede yaşanan çatışmalara ve akan kana rağmen Rusya’nın işgal etme hevesinin bitmediğinin altını çizdi ve “En büyük tehlike ise, Rusya durmuyor ve başka bölgeleri de işgal etmeye çalışıyor”. dedi.

Ayrıca Sybiha, “Rusya, Ticaret yapmak isteyen yabancı gemileri Kırım limanlarına yönlendirerek, yabancı iş adamlarını Kırım ve Donbass’ta yapılan etkinliklere katılmasını sağlayarak, işgal ettiği kırım’ı yeni basılan Rus haritasında dahil edilmiş şekilde göstererek vb. eylemleri hayata geçirerek işgalini meşru hale getirmeye çalışyor.” açıklamasını yaptı ve Rusya’nın Kırım işgalini uluslararası arenada meşru hale getirmeye çalıştığını vurguladı.

Ukrayna Diplomasi Akademisinin Müdür Yardımcısı Yevgeniya Gaber, “Karadeniz’in güvenliği: Kırım’ın işgalinin 5. yılı” başlıklı sunumunda Rusya’nın, Kırım’ı silahlandırmasına ve Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar oluşturduğu tehdit konusuna dikkat çekti.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Filiz Tutku Aydın ise, Panelde, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının tanınma politikasına dikkat çekerek, 5 yıldır Rus işgali altında bulunan Kırım Tatarların karşılaştığı insan hakları ihlallerini ele aldı.

Dr. Filiz Tutku Aydın’dan sonra “Kırım’ın Uluslararası Hukuk Perspektifinden Rusya Federasyonuna Katılımı” başlıklı sunumu gerçekleştiren Dr. Turgut Kerem Tuncel, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin uluslararası boyutunu ve geçersizliğini maddelerle anlatarak yaşanan işgalin kabul edilemezliğini vurguladı.