Ukrayna ve Türkiye, savunma sanayinde işbirliğini genişletmek için Mutabakat anlaşması imzaladı

0
2183

Ukroboronprom habere göre, Ukroboronprom’un bir parçası olan Ukrayna devlet hava aracı şirketi ANTONOV , Türkiye’nin önde gelen savunma şirketi ASELSAN ile bir mutabakat anlaşması imzaladığını belirtti.

Bu anlaşma 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF-2017) sırasında Türkiye İstanbul’da imzalandı.

Bu kapsamda, ilk aşamada, ANTONOV tarafından üretilmekte olan AN-148 ailesi için aviyonik sistem ve özel görev ekipmanlarının sağlanması hedefleniyor. Hedeflenen işbirliği öncelikle bölgesel jet ve kargo uçakları için güçlü adaylar olabilecek An-158 ve An-178 uçaklarına dayanıyor. Taraflar, bunun ötesinde potansiyel işbirliği kapsamının genişletilmesi konusunda da görüş birliğine vardı.

Anlaşma, ASELSAN genel müdür Faik Eken ve ANTONOV şirketi başkanı Oleksandr A. Kotsiuba tarafından imzalandı. Taraflar, şirketler tarafından üstlenilecek kooperatifçiliğin verimli bir şekilde ilerlediğinden emin olmak için düzenli toplantılar düzenlemeyi  kabul ettiler. Anlaşma kapsamında tanımlanan işbirliği konularının yanı sıra taraflar, şirketler arasındaki işbirliğini genişletmek için daha fazla fırsat oluşturmaya  karar verdiler.

İSMAİL HAKKI KILIÇ