Ukraynalı kaptan pilot mucize inişiyle dünyadan takdir topladı

0
3676

27 Temmuz akşamı meydana gelen şiddetli dolu nedeniyle İstanbul-Ercan seferini yapan Atlasglobal Hava Yolları’na ait Airbus A320 tipi uçağının burnu ve kokpit camı hasar görmüştü. Bu yüzden Ukraynalı Kaptan pilot Oleksandr Akopov, Atatürk Havalimanı’na acil iniş yapma kararı aldı. Uçağın Atatürk Havalimanı’na inişi kameralara takılırken uçağın yan yatarak inmesi dikkat çekmişti. Atlasglobal Hava Yolları’nın Ukraynalı kaptan pilotu hasar gören kokpit camı yüzünden uçağı nasıl indirdiğini yazılı bir açıklama ile anlattı.

Kaptan pilot Oleksandr Akopov, “4000 feet’de seyrederken bizim de uçağımızın burun kısmı ve kokpit camları hasarlandı. Bu sebeple iniş yapma kararı aldık. İniş esnasında yan camdan pisti görmek için uçağı yan yatırdık. Bilinçli yapılan bu hareket sonrası iyi bir koordinasyonla piste güvenli iniş yaptık” dedi.

Yaşanan olay Türkiye’de, Ukrayna’da ve pekçok ülke medyasında ilk sıralarda yer aldı. Kaptan pilot hem Türkiye’de hem de Ukrayna’da halktan büyük takdir topladı. Ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poreşenko kaptan pilot Oleksandr Akopov’u telefonla arayarak kutladı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada kaptan pilota Devlet Cesaret Nişanı verileceği belirtildi.

Twitter’daki Türk kullanıcıların pilotun başarısını kutlayan tweet’lerinden bazıları:

 

 

https://twitter.com/Ekosistemik/status/890658677970976770