İsviçre’deki Ukrayna Büyükelçiliği, Ukraynalı denizcilere desteğini açıkladı

0
1290

İsviçre’deki Ukrayna Büyükelçiliği, Rusya Federasyonu’nda savaş esiri olarak tutsak edilen Ukraynalı denizcilere desteğini dile getirdi.

Büyükelçiliğin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, “İsviçre Konfederasyonu’nda bulunan Ukrayna Büyükelçiliği, 25 Kasım 2018’de Kerç Boğazındaki tarafsız sularda saldırıya uğrayan, ateş edilen, yakalanan ve Rusya Federasyonu’nda savaş esirleri olarak tutulan Ukraynalı denizciler için destek açıklamasında bulundu.” ifadeleri kullanıldı.

Büyükelçilik, 15 Ocak 2019’da, Moskova’daki Rus mahkemesinin uluslararası hukuk ilkelerini ihlal ederek 24 Ukraynalı denizcinin gayrimeşru olarak tutuklanmasını hatırlattı. Hatırlatmanın ardından ise, “Tüm ortaklarımızı, savunucularımızın serbest bırakılması için Ukraynalı denizcilere destekte bulunmaya çağırıyoruz.”  açıklaması yapıldı.

Uluslararası hukukun ihlali

25 Kasım 2018’de Rus sınır gemileri, Odesa limanından Mariupol limanına hareket eden üç Ukrayna gemisine Kerç Boğazı’ndaki tarafsız sularda ateş etti ve gemilere el koydu.

Olayların ardından Rusya, Karadeniz ile Azak Denizi’ni birbirine bağlayan Kerç boğazının sivil gemilere kapatıldığı bildirdi.

Rus işgali altındaki Kırım’da ise, sözde mahkemeler Ukrayna’ya ait gemide bulunan 24 Ukraynalı denizcinin iki ay tutukluluğuna ve Moskova’ya götürülmesine karar verdi. Moskova’ya götürülen denizcilerin savaş esirleri olduğu söylendi.

15-16 Ocak’ta Moskova’daki Lefortovsky Bölge Mahkemesi ise, 24 Ukraynalı savaş esirinin tutukluluk sürelerini 24 Nisan’a kadar uzattı.