Ukrayna’da sıkıyönetim sona erdi

0
1661

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın on bölgesindeki sıkıyönetim rejiminin sona erdiğini açıkladı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin 26 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirdiği toplantıda konu hakkında açıklamalarda bulunan Poroşenko; “Bugün, saat 14:00’da, sıkıyönetim yasası feshedildi. Bu ilkeli kararım, şu andaki güvenlik durumu bileşenlerinin analizine dayanıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna etrafındaki durumun “fazla değişmediğini” de vurguladı.

Bilindiği gibi, 25 Kasım’da Rus sınır gemileri Odessa limanından Mariupol limanına giden üç Ukrayna gemisine karşı saldırgan eylemlerde bulunmuş, Kerç Boğazı’ndaki üç Ukrayna gemisine ateş açarak 24 denizciyi esir almıştı.

Yaşanan bu kriz sonrası, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun 60 gün boyunca sıkıyönetim yasası getirmesini önermişti.

Poroşenko, kriz sonrası Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinin önerdiği 60 günlük sıkıyönetim kararının yürürlüğe girmesini onaylanmış ancak daha sonra seçim kampanyasının başlamasını etkilememek için 30 günlük sıkıyönetim kararı uygulamaya koyulmuştu.

Ukrayna Meclisi, 26 Kasım’da, Karadeniz ve Azak Denizi boyunca Ukrayna-Rusya sınırında ve Ukrayna-Moldova sınırında yer alan on bölgede 30 gün süreyle sıkıyönetim kararını kabul etmişti.