Ali Olgun Boydak, Güzel Kırım programına konuk oldu

0
2685

Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Ali Olgun Boydak, Eskişehir’den yayın yapan ES TV kanalının hazırladığı “Güzel Kırım” programına konuk oldu.

Programın başlangıcında kendini tanıtan Boydak, aslen Adana Ceyhanlı olduğunu, dedelerinin 1902 yılında Kırım’ın Sudak şehrinden, Türkiye’nin Adana şehrine geldiğini ve burada da Ceyhan’a yerleştiklerini ifade etti. İlerleyen süreçte Kırım için faaliyete nasıl geçtiğini anlatan Başkanın sözlerinin sonunda “Kırım sevdalısı” olduğunu özellikle vurgulaması ise programı izleyen Kırımlıları gururlandırdı.

Dernek başkanlığının yanı sıra özel bir kurumda da sağlık idareciliği görevini yürüten Ali Olgun Boydak, katıldığı programda Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneğinin faaliyetlerinden bahsetti. Özellikle 2014 yılında Rusların kırımı ilhak etmesiyle Dernek olarak daha yoğun çalıştıklarını ve Türkiye’deki en faal derneklerden biri olduklarını vurguladı.

Derneğin gelecek planları hakkında sorulan soruyu cevaplayan Başkan, “2019 yılı, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’ nün 75.yılı olacak. Dolayısıyla 2019 yılını önemsiyoruz. Hem Türkiye’de hem dünya da daha çok farkındalık yaratmak için bu konuyu daha çok dile getireceğiz.” dedi. Bu açıklamalara ek olarak köyden kente artan göçle beraber sahip olunan kültürün yaşatılması için dernek faaliyetlerinin çok daha önemli hale geldiğini söyledi.

Sözlerinin bitimine doğru Boydak, Kırım’ın Türk dünyası içerisinde çok özel bir yerinin olduğunu ve bu toprakların Türkler için ileri karakol vazifesi gördüğünü vurguladı.