Iryna Gerashchenko: Kırım’da yapılacak olan seçim gayrimeşru

0
1893

Ukrayna; PACE, NATO ve AGİT’te işgal altındaki Kırım’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki gayrimeşruluk sorununu gündeme getirecek.

Ukrayna Verkhovna Rada’nın Birinci Başkan Yardımcısı Iryna Gerashchenko Holos, Ukrainy (Voice of Ukraine) gazetesine verdiği röportajında, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin (PACE) nisan ayı oturumunda, Ukrayna delegasyonu işgal altındaki Kırım’da yapılan Rusya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gayrimeşruluk meselesini gündeme getirecek bilgisini verdi.

Iryna Gerashchenko seçimlere ilişkin gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında, “Rusya Federasyonun gerçekleştirmek istediği seçim, aslında Rusya Başkanı Putin’in seçimi ve bu seçim Ukrayna için ciddi bir sorundur Rusya meydan okurcasına, bu seçimleri işgal altındaki Kırım’da gerçekleştirmek istiyor ve orada yaşamakta olan Ukrayna vatandaşlarının zorla pasaportlaştırılması için bir politika izliyor. Onlara Rus pasaportlarını dağıtıp onları seçimlere katılmaya zorluyor. ” dedi.

Iryna Gerashchenko’ya göre, işgal altındaki Kırım’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gayrimeşruluk konusu Ukrayna parlamento heyetinin bütün kademelerinde dile getirilmesi gereken en önemli konular arasında yer almalı.

Rusya devletinin 18 Mart’ta gerçekleştirmeyi planladığı seçimlere ilişkin olarak Gerashchenko, ”Bu konunun öncelikle PACE olmak üzere NATO ve OSCE zirvelerinde temel konular arasında yer alacak, dört yıldır sürmekte olan Kırım meselesi dikkat çekilmesi gereken çok ciddi bir konudur.” dedi.