HÜRJET’e Ukrayna motoru

0
5884

Ukrayna Askeri Portalı’nda paylaşılan habere göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından yapılan jet eğitim uçağı HÜRJET’te Ukrayna motoru kullanılabilir.  Daha önce TAI tarafından tasarlanan turboprop motorlu eğitim ve yakın hava desteği uçağı Hürkuş’un jet motorlu modeli “Hürjet”te, Ukrayna’nın Zaporoje kentinde üretilen Ai-222 motorunun kullanılabileceği öne sürüldü.

Türk Havacılık Sanayi’nin Jet eğitim uçağı projesinde başta motor ve gövde tasarımı üzerinde değişikliklere gidildi. TAİ yeni HÜRJET tasarımını sitesinde yayınlarken, HÜRJET’in daha önce tasarlanan çift dikey kuyruk yerine tek kuyruk ve kanat uzantılarının da değiştirildiği gözlendi. TAİ’nin daha önceki tasarımında Amerikan SNC firmasıyla ortaklık planlamasına karşın bu tercihini Ukrayna’dan alınacak motor ve avionik sistemlere göre revize ettiği değerlendiriliyor.

HÜRJET’in, Türk Hava Kuvvetleri’nin Tekamül Jet Eğitim Uçağı olarak T-38 uçaklarının yerine hizmete girmesiyle, geleceğin savaş pilotlarının HÜRJET’te yetiştirilmesi hedeflenmektedir. HÜRJET, 1.2 Mach maksimum hız ve 45,000 ft maksimum irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak olup son teknoloji görev ve uçuş sistemlerini barındıracaktır.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Hürjet’in ilk uçuş tarihinin 2022 olarak planlandığını açıklarken, süpersonik jetin tek veya çift motorlu olup olmaması konusunda henüz karar verilmediğini belirtmişti.