Holodomor trajedisinin 85. yıl dönümü farklı şehirlerde anıldı

0
2150

Holodomor’un 85. yıl dönümüne hitaben, Türkiye’nin farklı şehirlerinde günün anlam ve önemi konusunda çeşitli anma törenleri düzenlendi.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Holodomor’un (suni açlık) 85. yıldönümü vesilesiyle 24 Kasım 2017 (Cuma) tarihinde 11:00’da Milli Kütüphane binasında (Çankaya/Ankarа) Holodomor olayını araştıran dünyaca ünlü bilim adamları Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Prof. Dr. Stanyslav Kulchytsky ve Prof.Dr. Volodymyr Vasylenko katılımlarıyla “Ukrayna Tarihinin Facialı Sayfaları 1932-1933” isimli yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Yuvarlak masa toplantısının ardından bahsi geçen etkinlikler çerçevesinde Milli Kütüphane binasında Holodomor ile ilgili sergi açılışı gerçekleştirildi. Sergide, Holodomor olayı ile ilgili tablolar katılımcıların dikkatini çekti.

Etkinlik saat 15:00’da Milli Kütüphane binasında Holodomor faciası hakkında “Acı Hasat” (Bitter Harvest) filmi Türkiye’de ilk defa gösterime sunulması ile devam etti. Gösterime katılanlar filmi İngilizce-Türkçe altyazılı şekilde izleme fırsatını buldular.

Filmin ardından katılımcılar, 18:00’da Holodomor kurbanlarını anma programı çerçevesinde Ukrayna Büyükelçiliği binasının önüne gittiler. Program, Ukrayna Büyükelçiliği binasının önünde Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın, günün anlam ve önemine hitaben yaptığı konuşma ile başladı. Anma programı, saygı duruşu ve mum yakılmasıyla sona erdi.

Aynı zamanda, 25 Kasım’da Ankara’daki “Ukrayna Derneği”, “Cumartesi Okulu’nda”, Holodomor kurbanlarını anma gününde tematik ve eğitsel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinliğe sendika üyeleri, çocuklar ve saygın konuklar katıldı. Okul öğretmenleri Katerina Vovkodar ve Anastasia     Guven, Holodomor faciası konusunda tematik bir ders hazırladı. Aynı zamanda programın devamında acımasız bir şekilde öldürülenlerin anısına saygı için mumlar yakılarak programa son verildi.

Holodomor kurbanlarını anma törenleri’nin yapıldığı bir şehir de İstanbul oldu. İstanbul’da, İstanbul Ukrayna Başkonsolosluğu tarafından 25 Kasım 2017 Cumartesi günü saat 22:30’da Ekümenik Patrik Bartholomew’in lütfuyla St. Nicholas Kilisesi’nde (Fatih)Ukrayna’daki Holodomor kurbanları için İlahi Dua gerçekleşti. Ankara Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sbiha ve İstanbul’daki Ukrayna Başkonsolosu Alexander Haman, herkesi, Soykırım kurbanlarını dua ve anma törenine davet etti.

Holodomor faciası Karadeniz Ukraynalılar Derneği tarafından da yapılan tören ile anıldı. 25 Kasım günü düzenlenen anma programı, bahsi geçen yıllarda hayatını kaybedenlerin anısına tüm Ukraynalılar mumları yakarak, ruhları erken saatte cennete ulaşan kurbanları andılar. Karadeniz Ukraynalılar Derneği üyeleri, yapılan tören çerçevesinde Ukrayna halkının korkunç geçmişinden bahsederek bu facianın önemi üzerinde durdular. Konu ile ilgili kısa bir filmin izlenilmesi ve kurbanlar anısına mumların yakılması sonrasında tören son buldu.

Antalya’da bulunan “Ukrayna Ailesi” de Holodomor kurbanlarını anma programı gerçekleştirdi. Organizatörler, 1932-1933 trajedisinin milyonlarca kurbanını anmak için fotoğraf sergisi’nin açılışını yaptılar ve ardından “33. Yıl Kıtlığı” adlı bir filmi katılımcılara sundular. Etkinliğe, Türkiye Cumhuriyeti Ukrayna Büyükelçiliği Danışmanı Olga Volodymyrivna Bokhonskaya’da katıldı. Alanya’daki Ukraynalılar da bu korkunç soykırım kurbanlarını andılar.

Konu ile ilgili Holodomor faciası’nı anma töreni 25 Kasım’da Muğla ilinde de yapıldı. Anma töreni çerçevesinde Ukraynalılar Holod-33 filmini izlediler. Filmin ardından havanın kararmasıyla mumlar yakıldı ve 1932-1933 Holodomor kurbanları bir dakikalık sessizlikle anıldı.