Harvard profesöründen “Ukrayna’nın yeni Tarihi” semineri

“Ukrayna’nın yeni Tarihi” Harvard Üniversitesi Ukrayna Araştırma Enstitüsü direktörü Prof. Serhii Plokhii’nin katılımıyla gerçekleşecek olan seminerde konuşulacak.
0
2328

“Ukrayna’nın yeni Tarihi” Harvard Üniversitesi Ukrayna Araştırma Enstitüsü direktörü Prof. Serhii Plokhii’nin katılımıyla gerçekleşecek olan seminerde konuşulacak.

Karabük Üniversitesi Bölge Çalışmaları Yüksek Lisans Programı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Avrasya Çalışmaları Programıyla beraber düzenlenen ‘Eurasia Talks’ seminerler serisinin konuğu Harvard Üniversitesi Profesörü ve Ukrayna Araştırma Enstitüsü direktörü Serhii Plokhii.

10 Aralık tahininde çevrimiçi platformlardan düzenlenecek olan ‘Avrupa’nın Kapılarında: Ukrayna’nın Yeni Tarihi’ başlıklı seminerde; Serhii Plokhii’nin 2017 yılında Türkçeye tercüme edilen ‘Avrupa’nın Kapıları Ukrayna Tarihi’ kitabının sunumu yapılacak, Ukrayna ve tarihi başta olmak üzere tarihi yeniden kavramsallaştırma konusu akademik çerçevede tartışılacaktır.

Ukrayna Tarihi’nin uzman ismi Prof. Serhii Plokhii

Ukrayna tarihiyle ilgili araştırmalara odaklanan ve dünyanın önde gelen tarihçilerinden biri olan Serhii Plokhii, Harvard Üniversitesi’nde Ukrayna Araştırma Enstitüsü’nün (HURI) direktörüdür. Ukrayna tarihiyle ilgili yaptığı çalışmaların yanı sıra; Son imparatorluk: Sovyetler Birliği’nin Son Günleri (2015), Kazak Efsanesi: İmparatorluk Çağında Tarih ve Milliyet (2012), Çernobil: Nükleer Felaketin Tarihi (2010), Yalta: Barışın Bedeli (2010; 2011), Ukrayna ve Rusya: Geçmişin Temsilleri (2008) ve Slav Ulusların Kökenleri: Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’da Modern Öncesi Kimlikler (2006) dahil birçok kitabın yazarıdır.

Profesör Serhii Plokhii’nin ‘The Gates of Europe: A History of Ukraine (2015)’ kitabı Türkçeye çevrilerek 2017 yılında Türkiye’de yayımlanmıştır. ‘Avrupa’nın Kapıları Ukrayna Tarihi’ kitabı Türk okuyucular için Ukrayna tarihinin temel kaynaklarından biri haline gelmiştir.

Etkinlik çevrimiçi platformlarda

10 Aralık 2020 tarihinde 16:00’da ZOOM üzerinden başlayacak olan seminerin giriş konuşması ODTÜ Avrasya Çalışmaları Programı Başkanı Dr. Işık Kuşçu-Bonnenfant tarafından yapılacak, seminerin moderatörlüğünü Dr. Yuliya Biletska gerçekleştirecektir.

Etkinliğin medya partnerliğini üstlenen Ukr-Ayna, semineri Facebook sayfası üzerinden canlı olarak yayınlayacaktır. Seminer kayıt sayfasına linkten ulaşabilirsiniz. Etkinlik hakkında detaylı bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz.