Danimarka’da Ukrayna Festivali düzenlendi

0
1342

Danimarka’nın Randers şehrinde, “Danimarka’da Ukrayna Kültür Günleri” adlı festival düzenlendi.

Ukrayna Büyükelçiliği’nin destekleriyle Danimarka’da ilk kez 27-28 Ekim tarihleri arasında Randers’ta “Danimarka’da Ukrayna Kültür Günleri” adlı bir festival düzenlendi.

Festivale, Ukrayna Yeteneksizsiniz yarışmasının finalistlerinden Vlad Onyskiv ve Petro Skazkiv, halk şarkıları tiyatrosu, Ukrayna halk sanatı ustalarının ulusal birliğinin temsilcileri, dokuma sanatı ustası Valentyna Tkach, Ahşap oyma ustası Dmytro Kudria ve çömlek ustası Ivan Bobkov katıldı.

Tarihi Ukrayna fuarı, Ukrayna mutfağı, müzik ve dans gruplarının performansları, Ukraynalı geleneksel çocuk dansları, geleneksel Ukrayna el sanatları, vb. uygulamalar etkinliğin bir parçası olarak sunuldu.

Gerçekleşen festivalde, Ukrayna Dernekleri “Danimarka’daki Ukrayna Dernekler Birliği” adı altında birleştiklerini ilan ettiler.

Randers şehrinde bulunan Ukrayna Derneklerinin geçtiğimiz günlerde 1932-1933 yıllarında Ukrayna’da yaşanan Holodomor olayının 85. Yıldönümünü anmak için “Hadi bir hatıra mumu yakalım!” adlı uluslararası bir kampanyaya katıldı biliniyor.