Fener Rum Patrikhanesi’nden Ukrayna için tarihi karar!

0
1482

Fener Rum Patrikhanesi’ndeki toplantıda, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin, Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsızlık talebinin kabulü kararlaştırıldı.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlığını (otosefal) istemesi girişimleri sonucu, Ekümenik İstanbul Patrikliği aylık meclisinin (sinodun) sonunda Ukrayna’daki 2 metropolitin aforozu kaldırıldı.

Toplantının sonunda açıklama yapan Fransa Metropoliti Emanuel Galsky, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlık (otosefal) talebine destek konusunda daha önce aldıkları kararı bugün yenileyerek, talebi uygun gördüklerini ifade etti.

Ekümenik Patrikhane’nin, Ukrayna ortakdoks kilisesin bağımsızlığı ile ilgili daha önce aldığı kararı 12 kişilik meclis ve Ekümenik Patriği Bartholomew tarafından imzalandı.

Karar Fransa Metropolitanı Emmanuel Galsky tarafından okundu. Patrikhane’nin kararında, Kiev’deki Stavropegion Patrikhanesi’nin yeniden kurulmasına ilişkin bir maddeye de yer verilerek, 1686 yılında imzalanan Moskova Patrikhanesi’nin Kiev Patrikhanesi’ni yetkisi altına alma hükmünün iptal edildiği bildirildi.

Kararın Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin tanınmasında ilk adım niteliğinde olduğu ve bağımsızlığın resmi olarak tanınmasının ilerleyen aylarda netleşeceği öğrenildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da yaptığı açıklamada, “Tanrı, Ukrayna halkının bağımsızlık mücadelesini gördü, dualarımızı duydu ve gayretimizi takdir etti.” ifadesini kullandı.