Ukrayna TV kanalı Ankara’da çalışmalarına başladı

0
2753

Ukrayna’nın TV kanalı UATV Ankara’da çalışmalarına başladı. UATV’nin deneyimli ekibi, Türkiye’de yaşayan Ukraynalılarla ilgili haberlere özel olarak odaklanılacağının altını çizdi.

Son yıllarda, Ukrayna ve Türkiye ilişkileri önemli ölçüde büyüdü. Türkiye, Ukrayna için önemli bir stratejik ortak. Kiev ve Ankara diplomatik ilişkiler kuruyor, kültürel ilişkileri derinleştiriyor ve turizmi geliştiriyor. Birçok Ukraynalı öğrenci Türkiye’deki değişim programlarını araştırarak katılım sağlıyor. İkili ilişkilerin zirveye ulaştığı dönemde, Türkiye’de yaşayan Ukraynalılarla ilgili haberlerin paylaşımını kolaylaştırmak amacıyla UATV Ankara’da Muhabir Bürosu’nu açarak, çalışmalarına başladı.

Едіє Катаман. Фото: Марія Королева

UATV temsilcisi Ediye Kataman, Türkiye’de yaşayan Ukraynalıları ilgilendiren özel konulara vurgu yaparak, Türkiye’deki en önemli ve ilginç olayları rapor edeceğini aktardı.

2013 yılında Kırım’dan Ankara’ya üniversite eğitimini tamamlamak için taşınan ve  “Meydan” radyo projesi, “ATR”, “Lyaly” ve Türkiye’nin ilk devlet TV kanalı olan TRT gibi televizyon kanallarında çalışmalarda bulunan, UATV temsilcisi Ediye Kataman, UATV’nin gerçekleştirmeyi planladığı medya faaliyetleri üzerine açıklamalarda bulundu.

“Zengin bir geçmişimiz var. Büyük bir Kırım Tatarı ve Ukrayna diasporası var. Biz Ukrayna medyasının temsilcileri olarak yerel diaspora ve Ukrayna nüfusu ile köprü görevi görüyoruz. Biz gazeteciler farklı bir ülkede bulunan vatandaşlarımıza, bilgi vermek ve destek vermek zorundayız. Ofisimiz Ankara’da. Başkentte ve dolayısıyla olayların merkezinde yer alıyoruz. Ancak gelişmeleri, Türkiye’nin diğer şehirlerinde de ele almayı planlıyoruz. Mesafe önemli değil, asıl mesele Türkiye ve Ukrayna ile ilgili önemli haberlere odaklanmak.” dedi.

Yabancı güçlerin kendi çıkarlarına hizmet etmek için kasten yanıltıcı bilgiler üretebilecekleri bilgi savaşı bağlamında, medyaya bağlı olan herkesin ek sorumluluk üstlendiğinin altını çizen Kataman, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Çalışmalarımın stratejik olarak önemli olduğunu anlamam benim için önemli. Ben her zaman fikrin ve amacın açıkça belirlendiği yerde çalışmak istemişimdir. Herhangi bir amaca götürmeyen bir yolda gitmeyi merak etmiyorum. Bu gibi durumlarda, en ufak bir zorluk bile sizi rotadan çıkarabilir. UATV’nin mesleki hedeflerimi tam olarak karşılayan bir görevleri var. Hedef odaklı bir ekibin parçası olduğum için mutluyum.” dedi.