Ukrayna’da haftanın özeti: 18-24 Aralık 2017

0
2003

Ukrayna ile ilgili 18-24 Aralık 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Amerika, Ukrayna Ordusuna Anti-tank Füzesi Sattı; Osmanlı arşivlerinden Ukrayna’ya ilişkin yeni belgelere ulaşıldı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ukrayna’ya 30 yeni otobüs hediye edecek; Ukrayna kara teslim oldu; ABD’den Ukrayna’ya silah ihracatı lisansı; Avrupa Birliği Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımları uzattı; NATO’dan Kırım’ın ilhakına yönelik açıklamalar.

Amerika, Ukrayna Ordusuna Anti-tank Füzesi Sattı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ordusuna “savunma amaçlı geliştirilmiş savunma kapasiteleri” temin edilmesine karar verildiğini açıkladı. Açıklamada, “ABD, Ukrayna’nın uzun vadeli savunma kapasitesi inşasına yardımcı olma, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma ve muhtemel saldırganlıkları caydırma çabalarımızın bir parçası olarak bu ülkeye ‘geliştirilmiş savunma kabiliyetleri’ temin etmeye karar vermiştir.” ifadelerine yer verildi. ABD Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre Ukrayna ordusu ile 47 milyon dolarlık satış yapıldı. Satış, 210 adet anti-tank füzesi ve 35 füze fırlatma rampasını kapsıyor.

ABD’nin Ukrayna’ya vereceği silahların amacının “tamamen savunma” maksatlı olduğu kaydedilen açıklamada, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi Ukrayna egemen bir devlettir ve kendini savunma hakkına sahiptir.” değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca açıklamada, ABD’nin, Doğu Ukrayna’daki durumla ilgili olarak Minsk anlaşmalarına bağlı olduğuna bir kez daha atıf yapıldı.

Osmanlı arşivlerinden Ukrayna’ya ilişkin yeni belgelere ulaşıldı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Türkiye-Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25.yıl dönümü ve Türkiye-Ukrayna dostluk ve iş birliğinin 100. Yıl dönümü vesilesiyle hazırlanan “Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinin Arşiv Kaynakları 1918-1921” adlı sergisi çok sayıda davetlinin katılımıyla Ankara Palas Devlet Konukevi’nde gerçekleştirildi.

Foto – QHA

Büyükelçi Sybiha, burada yaptığı konuşmada, bu yıl Türkiye ile Ukrayna arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yılını kutladıklarını fakat ilişkilerin temelinin çok daha eskiye dayandığını ifade etti. Türkiye’nin, 25 yıl önce bağımsızlığını kazanan Ukrayna’yı daima desteklediğini ve bu desteğini şu anda da sürdürdüğünü kaydeden Sybiha, Türkiye’ye teşekkür etti.”İki arşivden yararlandık. Bir tanesi Osmanlı arşivimiz, bir tanesi de Ukrayna devlet arşivleri” açıklamalarında bulundu.

Sergi sonunda ise 1918’de Ukraynalı diplomatların Almanya arşivlerinden tarayıp elde ettikleri Brest-Litovsk Antlaşması’nın imzalanmasını konu alan kısa film filmin gösterimi yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ukrayna’ya 30 yeni otobüs hediye edecek

Odessa Büyükşehir Belediye Başkanı Gennadiy Trukhanov, İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ı geçtiğimiz hafta ziyaret etti. İBB Başkanı Uysal, Odessa Belediye Başkanı Trukhanov’u Saraçhane’deki başkanlık binası kapısında karşıladı. Trukhanov, daha sonra bina içinde hazırlanan İBB Anı Defteri’ni imzaladı. Trukhanov, Uysal ile makamında bir süre görüştü. İBB, üretimi devam eden 30 otobüsün, 1997’den bu yana kardeş şehir olan Ukrayna kenti Odessa’ya hibe edileceğini duyurdu. Teslimatların 2018 yılının ilk 6 ayında tamamlanacağı belirtilen açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Odessa’ya 30 otobüs verilecek olup imalatta olan otobüslerin 2018 yılının ilk altı ayı içerisinde gönderimi planlanmaktadır. İstanbul ile Odessa arasında 2 Kasım 1997 yılında kardeş şehir protokolü imzalanmış olup bu yıl kardeş şehir ilişkilerinin 20. yıl dönümüdür ” denildi.

Ukrayna kara teslim oldu

Geçtiğimiz hafta Ukrayna’nın bazı bölgeleri şiddetli kar yağışına teslim oldu. Başkent Kiev’de 18 Aralık günü bastıran kar yağışı kenti etkisi altına aldı. Meteoroloji, akşam saatlerine kadar kar kalınlığında ciddi artış beklendiğini bildirdi ve fırtına uyarısı yaptı. Kiev Belediyesi, kar temizliği için seferber olunduğunu, 450 kar temizleme makinesinin çalıştığını açıkladı.

ABD’den Ukrayna’ya silah ihracatı lisansı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert; ”ABD’nin Ukrayna’ya yönelik hafif silah ihracatını gerçekleştirecek olan lisans onaylandı.” Ukrayna’ya yönelik ihracat lisansı bilgisini veren Nauert, “Önceki iki yönetim çerçevesinde ABD hükümeti Ukrayna’ya verilen ihracat lisanslarını onayladı, bu yeni bir şey değil” dedi.

Departman kayıtlarına göre açıklamalarına devam eden Nauert, “Ukrayna’nın 2014 yılında Kırım yarımadasının ilhakına başlamadan önce ve sonra olmak üzere birkaç yıl boyunca bu tür silahları az miktarda olsa satın aldığını gösteriyor” dedi. Nauert ihracat lisansının kapsayacağı hafif silahlara ilişkin olarak ise, “ABD hükümetinin doğrudan mevcut lisans ile Ukrayna’ya ölümcül savunma teçhizatı sağlamamaktadır” dedi. Sözlerine ek olarak “ABD ihracatçıları, herhangi bir zamanda doğrudan ticari satış lisansı başvurusunda bulunabilirler ve bunlar Devlet Bakanlığı tarafından duruma göre incelenir” bilgisini paylaştı.

Avrupa Birliği Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımları uzattı

AB Konseyi, Ukrayna’yı istikrarsızlaştırması ve Minsk anlaşmasına uymaması nedeniyle Rusya’ya uygulanan AB ekonomik yaptırımlarının uzatılması kararı alındığını açıkladı. Rusya Federasyonu aleyhinde yaptırımları uzatma amaçlı siyasi hamle, Brüksel’de düzenlenen en son AB zirvesinde 14 Aralık’ta AB üye ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları düzeyinde yapıldı. 2014’te AB, Rusya Federasyonu’nun belirli ekonomik sektörlerine yönelik ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Mevcut kısıtlayıcı önlemler 31 Ocak 2018 tarihinde sona erecek.

NATO’dan Kırım’ın ilhakına yönelik açıklamalar

Pazartesi günü Ukrinform’da düzenlenen “Ukrayna-NATO: Uzlaşma ve Entegrasyon Yılı Planları, Beklentileri ve Etkileşim Yılları” başlıklı toplantıya bizzat katılarak Kırım ile düşüncelerine konuşmasında yer vererek,” NATO, Ukrayna ile işbirliği isteğini değiştirmedi, ittifak olarak Kırım’ın yasa dışı ilhakını kesinlikle tanımayacağız ve Ukrayna’nın doğusunda gelişen olaylarda NATO’nun tutumu çok açık” dedi.  Vinnikov ayrıca NATO ve Ukrayna ilişkilerini uzun vadede olarak, Ukrayna ve NATO ilişkileri birçok zorlukla karşılaşacak fakat politik olarak iş birliğinin en yüksek noktada seyredeceğine ve ilişkilerin gelecek yıl itibariyle farklı boyut alacağı kanaatinde olduğunu belirtti.