Ukrayna’da yeşil enerjiye yatırım

0
780

Son dört yılda uygulamaya konulan yasal teşvikler ile birlikte Ukrayna’da yenilenebilir enerji projelerine yaklaşık 1,5 Milyar Avro yatırım yapıldı.

Hükümet bilgi paylaşım raporlarına göre, Enerji Verimliliği Devlet Ajansı ve Ukrayna’nın Enerji Tasarrufu Başkanı Serhiy Savchuk, Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında elde ettikleri başarıları ve 2019 eylem planını tartışırken yenilenebilir enerjiyle alakalı açıklamalarda bulundu.

Savchuk’a göre Enerji Verimliliği Devlet Ajansı, devlet ve tüketiciler için ilgili girişimleri geliştirmeye devam ediyor.

Bunlarla birlikte 2019’da Ortak Mülkiyet İnşa Etme Birlikleri Dairesine hem devletten hem de yerel bütçelerden konutların ısı yalıtımı için eş finansman sağlanacak.

Savchuk konu hakkında yaptığı açıklamada, “Biz zaten daha önceden binaların enerji ruhsatının piyasası için gerekli olan temeli şekillendirmiştik. Bakanlığımız ve 32 yükseköğretim kurumu, enerji denetçileri için eğitim programları ve sertifika komisyonları oluşturuyor.” dedi.

Atıktan Enerji Üretimi 

Bir başka umut verici alan ise, atıktan enerji üretimi. Ülke nüfusu yıllık olarak toplam 10 milyon ton atık üretiyor. Böyle büyük bir miktarda atığın işlenmesi 1 milyar metreküpe eşdeğer gazın yerini almasına yardımcı olabilir.

Atıktan enerji üretimi konusunda kararlı olduklarından bahseden Daire Başkanı, “Ajans ve ortaklar, yasal değişiklikler için temel alınacak olan atıktan enerji üretimine teşvik fikrini tartışıp sonuca vardılar.” dedi.