Ukrayna Başbakanı, AB Yüksek Temsilcisi ile görüşmelerde bulundu

0
1340

Ukrayna Başbakanı ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi arasında Rusya’ya karşı uluslararası baskının pekiştirilmesi ve yaptırım politikalarının arttırılması konuşuldu.

Berlin’de bir araya gelen Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini arasında Rusya’ya karşı uluslararası baskının pekiştirilmesi ve yaptırım politikalarının arttırması konusu görüşüldü.

Groysman, “Ukrayna olarak biz, Avrupalı ortaklarımızın Azak Denizi ve Karadeniz’de yeni Rus saldırganlığı karşında Ukrayna’yı desteklemek için hazır durumda bulunmalarını bekliyoruz . Çünkü, her şeyden önce Rusya tarafından ele geçirilen 24 Ukraynalı denizcinin ve üç askeri geminin serbest bırakılması amacıyla uluslararası baskıların sertleştirilmesi ve Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımların güçlendirilmesi gerekmektedir. Moskova sınırı aştı. Bu bağlamda AB’nin Rusya’nın Azak Denizi’ndeki saldırganlığına karşı cevabı, kapsamlı ve daha belirleyici olmalı.” dedi.

Buna karşılık, AB Yüksek Temsilcisi, Brüksel’in Ukrayna’yı destekleyeceğini ve AB Konseyi’nin yaptırımları genişletme yönündeki son kararının bu tutumun bir teyidi olduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın Tutumu

Görüşmelerde taraflar, Ukrayna ‘da yürütülen reformların gidişatı, hükümetin ekonomi politikası için yol gösterici ilkeler ve yolsuzlukla mücadele tedbirleri başta olmak üzere Yolsuzlukla Mücadele Mahkemesinin başlatılması konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Uluslararası Anlaşmalar 

Görüşmelerin ardından Groysman ve Mogherini, Ukrayna Hükümeti ve Avrupa Komisyonu arasında bir dizi uluslararası anlaşmanın yapılması için imza törenine katıldılar. İmzalanan anlaşma metinlerinde; Ukrayna için EE4U-II Enerji Verimliliği Destekleme Programı’nın finanse edilmesi, 2018 Teknik İşbirliği Programının finanse edilmesi ve EU4Skills programının finanse edilmesi gibi konuların yer aldığı ifade edildi.

Ayrıca belgeler, enerji tasarrufu politikasının uygulanmasını, Ukrayna makamlarının kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesini, Ukrayna’da mesleki eğitim alanındaki reformların verimliliğinin artırılmasını ve AB üyesi ülkelerde kısa süreli uzman eğitimi için uzman değişim programlarını öngörüyor.