ABD, Rusya’nın Kırım, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki eylemlerini kınadı

0
1391

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etme girişiminin tanınmaması konusunda Kırım Deklarasyonuna olan bağlılığını bir kez daha teyit etti.

Bu açıklamalar, Ukrayna’nın ABD Büyükelçiliği web sitesinde yayınlanan Ukrayna-ABD Stratejik Ortaklık Komisyonu’nun müşterek bildirisinde dile getirildi.

Bildiri içerisinde, “ABD, daha önce Ukrayna’ya yönelik saldırgan tutumları nedeniyle Rusya’ya karşı koymuş olduğu yaptırımları, Rusya’nın Minsk anlaşmasını tam olarak uygulamasına ve Kırım’ı Ukrayna kontrolüne devretmesine kadar sürdüreceğini kararlı bir şekilde bir kez daha teyit etti.” şeklinde ifadeler yer alıyor.

Buna ek olarak, taraflar Rusya’nın saldırganlığına son vermede Minsk anlaşmalarının önemini, Rus saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın direncini artırmaya devam ettirmesinin gerektiğini ve Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen Ukrayna topraklarının Ukrayna yönetimine geri iadesinin zorunlu olduğunu vurguladılar.

Her iki taraf da Ukrayna-Rusya uluslararası sınırı da dahil olmak üzere, Rusya tarafından kontrol edilen Donbas bölgesinde BM tarafından yönetilen güçlü bir uluslararası güvenlik gücünün, Minsk anlaşmalarının tam olarak uygulanması için gerekli güvenlik koşullarını yaratacağına karar verdiler.

Birleşik Devletler, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin tanınmaması konusunda Dışişleri Bakanı Pompeo’nun 25 Temmuz da açıkladığı Kırım Deklarasyonuna olan bağlılığını yineledi. ABD, Karadeniz, Azak Denizi ve Kerç Boğazından Ukrayna limanlarına giden uluslararası nakliye geçişine karşı Rusya’nın uyguladığı agresif eylemleri kınadı. Her iki taraf da Rusya’nın Azak Denizi’ndeki saldırgan faaliyetlerinin Azak-Karadeniz Bölgesi’nin tümüne yeni güvenlik, ekonomik, sosyal ve çevresel tehditler getirdiğini vurguladı.