Ukrayna’nın “Onur ve Özgürlük Günü” Ankara’da kutlanacak

0
2109

Ukrayna, tarihindeki en önemli olaylardan, 2004’teki Turuncu Devrim ile 2013’teki Onur Devrimi anısına “Onur ve Özgürlük Günü’nü” kutlayacak.

Ukrayna tarihindeki en önemli olaylardan, 2004’teki Turuncu Devrim ile 2013’teki Onur Devrimi anısına 21 Kasım’da Ankara Ukrayna Derneği ev sahipliğinde, “Onur ve Özgürlük Günü” kutlama etkinliği düzenlenecek.

Ankara Ukrayna Derneği, bu özel günde Onur Devrimi’nin anısına, Ankara’da düzenleyeceği etkinliği ve gerçekleşen olayların kısa tarihini Facebook hesabı üzerinden duyurdu.

Ankara Ukrayna Derneği ev sahipliğinde düzenlenecek etkinlik, 21 Kasım 2018 tarihinde saat 16.30’da AvroMeydan Olayları’nın katılımcılarından Olena Kryzhanivska’nın söyleşisiyle başlayacak, ardından yaşanan olayların konu alındığı “Yanan Kış: Ukrayna’nın Özgürlük Mücadelesi” adlı belgesel Türkçe altyazılı olarak katılımcılarla paylaşılacaktır.

AvroMeydan Protestoları

Başkent Kiev’deki AvroMeydan protestoları, Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç yönetiminin Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması’nı askıya almasıyla başladı. AB Doğu Ortaklık Zirvesi’nden önce 21 Kasım 2013’te alınan bu kararı, Bağımsızlık Meydanı’nda yüzlerce kişi toplanarak protesto etti. Barışçı bir şekilde devam eden protestoların Yanukoviç yönetimi tarafından şiddetli bir şekilde bastırılmaya çalışılması toplumda büyük tepki yarattı. Yayılan bu tepki dalgası protestocuların sayısının artmasına ve protestoların başka şehirlere de sıçramasına neden oldu. 20 Şubat 2014’te 100’e yakın protestocu, keskin nişancılar tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Bu olayın ardından Yanukoviç ülkeyi terk edip Rusya’ya kaçtı.

AB ile yapılacak anlaşmanın askıya alınmasına karşı başlayan protestolar daha sonra Yanukoviç ve ona bağlı kişilerin oluşturduğu yozlaşmış yönetime ve Rusya’nın Ukrayna’yı sömürgesi gibi görmesine odaklandı. Halkın bu onurlu duruşu sonucu ülkede yönetim değişti. Bu onurlu duruştan dolayı bu olaylar Onur Devrimi olarak anılmaya, 21 Kasım ise “Onur ve Özgürlük Günü” olarak kutlanmaya başlandı.