AB ile vize serbestisi anlaşmasına imzalar atıldı

0
1946

QHA: Ukrayna’nın AB ile vize serbestisi anlaşmasına bugün 17 Mayıs’ta Strazburg’da yapılan törende imzalar atıldı. Törene Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko başkanlığında Ukrayna heyeti katıldı.

Anlaşma Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ve AB Konseyi Malta Başkanlığı temsilcisi tarafından imzalandı.

Avrupa Parlamentosu, 6 Nisan tarihinde Avrupa Birliği’nin Ukrayna ile vize serbestisini onayladı. AB’nin Ukrayna ile vizelerin kaldırılmasını öngören yasa tasarısı için 521 Avrupa Parlamentosu milletvekili “evet” oyu kullandı. 26 Nisan tarihinde AB ülkelerinin Büyükelçileri, ardından AB Konseyi 11 Mayıs tarihinde Avrupa Birliği’nin Ukrayna ile vize serbestisini nihai olarak onayladı. Vizesiz rejimin Haziran 2017’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Vize serbestisi sayesinde Ukrayna vatandaşları, Schengen anlaşmasını imzalayan ülkeleri, Avrupa Birliği’nin 28 üye ülkesinden 22’sini vizesiz ziyaret edebilecek. Bunun dışında Avrupa Birliği üyesi olmayan ancak Schengen anlaşmasını imzalayan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre de vizesiz ziyaret edilebilecek. Ayrıca vize serbestisi, Schengen bölgesine dahil olmayan ama Schengen yasalarına uymayı üstlenen Avrupa Birliği ülkeleri Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan için de geçerli.

Vize serbestisinin yürürlüğe girmesinden sonra Ukrayna vatandaşları, Avrupa Birliği ülkelerinde yarım yılda 90 günü aşmayan bir süre ile bulunabilecek. İş ve turizm seyahatleri, dini veya yakınların ziyareti amacıyla yapılan seyahatler için geçerli olan vize serbestisi Avrupa Birliği ülkelerinde çalışma veya eğitim görme hakkı vermiyor.